Milano'da moda hem podyumda hem sokakta...

Milano'da moda hem podyumda hem sokakta...
Milano'da moda hem podyumda hem sokakta...

Milano Moda Haftası?nda, modellerin ?çok zayıf? olmamasına özen gösterildi. Fotoğraf: SELİN ALEMDAR

Haber: SELİN ALEMDAR / Arşivi

MİLANO - Milano Moda Haftası başladı. New York ve Londra defilelerinden sonra 23 Eylül’de Milano’da başlayan Moda Haftası sekiz gün sürecek ve Moda Haftası boyunca 97 defileye yer verilecek. Bu yılki Milano Moda Haftasını diğerlerinden farklı kılansa şehrin her yerinin modaya ve halka açık olması. ‘Milano Loves Fashion’ sloganıyla 24 Eylül’de açık havada, Duomo meydanında defile organize eden ‘Costume National’, modayı seven herkese davetiyesiz bir moda şovu izleme olanağı yarattı.

Sabaha kadar alışveriş...
San Babila, Piazza Cordusio ve Largo Cairoli gibi sehrin merkezi yerlerinde defileleri naklen yayınlayan dev ekranlar kurulurken; dükkânların da geceyarısına kadar açık olması alışveriş yapanları sevindirdi. Milano Belediyesi’nin organize ettigi bir diğer önemli olaysa Moschino, Etro, Fendi, Missoni ve Bluemarine gibi ünlü italyan markalarının efsanevi Coca-Cola şişesini kendilerince tekrar yorumlayıp, eserleri açık havada sergilemesi.
Moda Haftası boyunca sergilenen tüm kreasyonlar ‘Tribute to Fashion’ adı altında İtalya’nın depremden zarar görmüş Abruzzo şehri yararına açık artırma ile satışa çıkacak ve toplanan para Abruzzo Belediyesi’ne gönderilecek. Bu yılki Milano Moda Haftası’nı farklı kılan bir diğer ayrıntıysa Sağlık Bakanlığı’nın ve Moda Oda’sının ‘anoreksiye hayır’ politikası altında birlikte çalışması oldu. Podyuma çıkarmak için sadece ‘sağlıklı görünen’ ve kiloları birbirinden farklı modeller seçildi. Modacılar da kıyafetleri tasarlarken bu değerleri göz önüne alarak çalıştı.