Milletvekili adaylarına seçilme taktikleri

Diyelim ki milletvekili adayısınız. Neye ihtiyacınız var? Bu soruya çok farklı yanıtlar verilebilir.
Haber: MEHMET TEZ / Arşivi

Diyelim ki milletvekili adayısınız. Neye ihtiyacınız var? Bu soruya çok farklı yanıtlar verilebilir. Para, aşiret bağlantısı, devlet kademesinde saygın bir geçmiş, hatırlı tanıdıklar, dağıtılmak üzere bolca vaad, genel başkanın hemen arkasında bir sandalye... Kısaca bir pazarlama, kendini gösterme doğru yerde, doğru zamanda, doğru insanlarla bulunma sanatı geçerli milletvekilliğine giden yolda. Şimdi diyelim ki tüm bunlara sahipsiniz ama yine de bir şeylerin eksikliğini hissediyorsunuz. Milletvekili adayları için siyaset okulu işte tam da bu noktada, seminerler konferanslar veriyor, adaylara bir bakıma seçilme taktikleri öğretiyor.
"Şu an derslere devam eden beş adayımız var," diyor Akan Tanıtım & Danışmanlık Hizmetleri'nden yetkili Hidayet Azak, "ikinci grup da bu hafta başlayacak." HADEP'ten, AKP'ye tüm partilerden başvuru almışlar, "3 Kasım seçimlerinde aday olanlar yanında bir sonraki seçim için şimdiden kursa gelenler bile var," diyor Azak. Aslında bu Akan Tanıtım'ın açtığı ilk kurs değil. 1994 seçimlerinde de Belediye Başkan Adayları için bir kurs açmışlar. "En çok başvuru Anadolu'dan geliyor, Mardin, Diyarbakır, Batman, Karadeniz Bölgesi, her yerden geliyorlar," diyor diğer ortak Mustafa Arıkan, "ve tabii AKP, CHP, HADEP, MHP adaylarından," diye devam ediyor; "Meclise girme umudu olan partilerden yani..."
"Oturmayı bile bilmiyorlar"
Hidayet Azak ve Mustafa Arıkan defile organizasyonlarından, konserlere, turnelere kadar pek çok iş yapıyor. Peki milletvekili adaylarına okul fikri nasıl oluştu? Bir gün televizyona çıkan milletvekillerinin ne konuşmayı, ne derdini anlatmayı, ne oturmayı, ne de kalkmayı bildiğini fark etmişler ve seçimlere doğru kursu açmaya karar vermişler. Derken ilçe teşkilatlarına dosyalar yollanıyor, gazetelere ilan veriliyor ve sonuçta ilk müşteriler geliyor. Peki siyaset okulunda hangi dersler var?
Mesela seminerler var: Etkili hitabet, diksiyon, güzel konuşma, AB ilişkileri, kriz yönetimi, kitle iletişimi, siyasal reklamcılık... Bir de tabii işin imaj kısmı var. Davranış, beden dili ve imaj derslerinde milletvekili adayları inandırıcı ve etkileyici görünmeyi öğreniyorlar. Azak'ın söylediğine göre en çok imaj, beden dili ve davranış dersleri tercih ediliyor. Hocalara gelince üniversitelerden öğretim görevlilerinin bulunduğu bir kadroları olduğunu söylüyorlar. TRT'den emekli spiker Figen Büyükot da milletvekillerine diksiyon dersi veriyormuş.
Bu arada iş sadece derslerle kalmıyor. Gerektiğinde turizm rehberi gibi çalışıyorlar. Mesela Batman'dan bir milletvekili adayı çoluğu çocuğu toplayıp gelmiş, 'ben ders alırken onlar da tatil yapsın' diye. Bir de Hakkâri'den bir aday kendine özel ders istemiş. Sık sık seçim yapan ülkemizin dershanecilerine duyurulur, seçim sektörünü gözardı etmeyin!
Seçilmenin bedeli
Milletvekili seçilebilmek için gerekli eğitimi almanın bedeli ne kadar? 1 milyar 800 milyon TL'den 8 milyar TL'ye kadar farklı seçenekler var. Anadolu'dan gelen adaylar için konaklama ve rehberlik hizmeti de fiyatlara dahil.