Mini eteğe belediye baskısı

Mini eteğe belediye baskısı
Mini eteğe belediye baskısı

İtalya ’nın Castellammare di Stabia adlı sahil kentinde belediye başkanı, tüm dünyanın gözlerini buraya çevirmesine neden olan yasak kararlarına imza atmak üzere. Listedeki maddelerin başında mini etek var ancak liste onunla sınırlı değil. Bu yasaklarla ‘toplumsal ahlakı geliştirmeyi’ amaçladığını söyleyen Belediye Başkanı Luigi Bobbio’ya göre, düzenleme ‘edep kurallarının yeniden yürürlüğe girmesine ve daha uygar bir birlikte yaşama’ yardımcı olacak. Kurallara karşı gelenleriyse 50’yle 1000 TL’ye denk cezalar bekliyor. Bölgede yaşayanlar Başkan Bobbio’nun yeni politikasının, ‘Vücudu çok fazla sergileyen hiçbir şey olmayacak’ şeklinde özetlenebileceğini söylüyor. 

Cinsel suçla mücadele gerekçesi
Kurallar kabul edilirse uygulamada mini eteklerden düşük kesimli kot pantolonlara kadar her şey yasak kapsamına girebilecek. Merkez Sağcı Halkın Özgürlüğü Partisi’ne mensup olan Bobbio, ‘Kaba, başa çıkması zor ve kötü davranan insanları hedef almak istediğini’ söylüyor. Düzenleme belediye meclisi toplantısında onaylanırsa güneşlenme, halka açık mekanlarda futbol oynama ve kutsal şeylere küfretmek de yasaklanacak.
Kentte görev yapan rahip Don Paulo Cecere’nin, “Bence doğru bir karar. Ayrıca cinsel suçlardaki artışla bir mücadele yöntemi” demesi de gündeme oturmuş durumda. Başkan Bobbio, gücünü Başbakan Silvio Berlusconi ’nin suçla ve antisosyal davranışlarla mücadele için belediye başkanlarına verdiği ek yetkilere borçlu. İtalya’da daha önce de başka bazı bölgelerde kumdan kaleler, otomobilde öpüşmek, sokak kedilerine yiyecek vermek, takunyalar ve hafta sonları çim biçme makinelerinin kullanımı yasaklanmıştı. ( bbc )


  ETİKETLER:

  Futbol

  ,

  İtalya

  ,

  Silvio Berlusconi

  ,

  BBC