Minik karga 'sus' dedi

Minik karga 'sus' dedi
Minik karga 'sus' dedi
'Gel, aşkım, eşek, yok, baba, anne ve sus' gibi kelimeleri söyleyen karga Jak öpücükleri geri çevirmiyor
AYŞENUR YAMAN

İstanbul’da oturan makine mühendisi 53 yaşındaki Ali Kaya’nın beslediği ‘Jak’ adlı karga, papağan gibi konuşuyor. Kargasının ilk olarak kendi adını söylemeye başladığında çok şaşırdıklarını belirten Ali Kaya, zamanla daha fazla kelimeyi tekrar eden kargasını çok sevdiklerini söyledi.
4 yıl önce Kocaeli’nin Körfez İlçesi’nde bulunan Tüpraş’ta çalıştığını belirten Ali Kaya, küçüklüğünden beri karga beslemek istediğini bilen arkadaşlarının bir gün yuvadan düşen bir yavru kargayı kendisine getirdiklerini anlattı. Yavru kargayı eşi Yüksel'le beslemeye başladıklarını ve ona ‘Jak’ adını koyduklarını söyleyen Ali Kaya, emekli olduktan sonra Ataşehir’e bağlı Küçükbakkalköy’e yerleştiklerini kaydetti. 2 çocuklu Ali ve Yüksel Kaya çifti, büyüyen kargalarının bir gün kendi adını tekrar etmesi karşısında şaşırdı.. Kaya çiftinin uğraşları ile Jak, kızlarının adı Duygu’nun yanı sıra ‘Gel, aşkım, eşek, yok, baba, anne, sus’ gibi kelimeleri tekrar etmeye başladı. Ali Kaya’nın ağzına koyduğu yiyecekleri koluna konarak yiyen Jak, sahibinin öpücük isteğini de geri çevirmiyor. Evin içerisinde bulunan kafesinden sık sık çıkarak Ali ve Yüksel Kaya’nın omzuna konan Jak, eve gelen misafirlerin de ilgisini çekiyor.
Çocukluğundan beri kargaların ilgisini çektiğini ve hep bir kargası olmasını istediğini söyleyen Ali Kaya, “Arkadaşlarım yuvasından düşen yavru kargayı bulup bana getirince çok sevindim. Çocuğumuz gibi bakıyoruz. Konuşacağını tahmin etmiyorduk. İlk olarak ‘Jak’ diye konuşunca şaşırdık. Çok seviyoruz. Eve gelen herkesin ilgisini çekiyor. Herkes çok şaşırıyor” dedi.
Ev hanımı Yüksel Kaya ise, “Eşim kargayı ilk getirdiği zaman çok kızdım. Daha sonra alıştık. Büyüyüp konuşmaya başlayınca daha çok sevdik. Şimdi onsuz yapamıyoruz” diye konuştu.(dha)