Miró'nun çok renkli dünyasına buyrun

Miró'nun çok renkli dünyasına buyrun
Miró'nun çok renkli dünyasına buyrun
Canlı renklerin, kadınların, kuşların, güneşin göksel bir mekâna serpiştirildiği çocuksu ve nükteli resimleriyle tanınan büyük İspanyol ressam Joan Miró, 60 eseriyle bugünden itibaren Tophane-i Amire'de.

20. yüzyıl sanatının en ilham verici isimlerinden büyük İspanyol sanatçı Joan Miró, Mourlot ve Maeght koleksiyonlarında yer alan 60 eseriyle İstanbul ’a konuk oluyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ev sahipliğinde Kült işbirliğiyle düzenlenen ‘Jean Miró İstanbul’da sergisi bugün Tophane-i Amire’de açılacak. Radikal’in basın sponsoru olduğu sergi, 19 Ocak’a kadar devam edecek.
1924 yılında Sürrealist Manifesto’yu yayımlayan Andre Breton’un “İçimizdeki en sürrealist” diye tanımladığı Joan Miró, canlı renklerin, kadınların, kuşların, güneşin ve yıldızların göksel bir mekâna serpiştirildiği çocuksu ve nükteli resimleriyle izleyiciye fantastik bir dünya sunar. 1893 yılında Barcelona’da doğan Joan Miró, eserlerine hâkim olan hayat dolu şiirsel, ince zekâ ürünü ve doğaçlama atmosferle ön plana çıkar.
Miró’nun ilk dönemlerinde Fovizm ve Kübizm etkisinde yaptığı Katalan manzaraları 1920’lerin başlarında sürrealizm etkisiyle ‘rüya resimlere’ doğru yönelir. 1930’larda ise İspanya’daki iç savaşa dönüşen siyaset nedeniyle Miró’nun Katalan kimliği ve yaşadığı çelişkiler bu dönemde ürettiği eserlerde baskın hale gelir. Şiddetin ve ruhsal ıstırabın baskın olduğu bu yıllarda eski düşsel ortamın yerini vahşet, eğilip bükülmüş, biçimi bozulmuş figürler ve siyah renkler alır. Bu ruh haline rağmen materyallerin alışılmadık kombinasyonları üzerinde denemeler yapmayı sürdüren ve birbiriyle bağlantısı olmayan imajları şaşırtıcı biçimde yan yana getiren Miró, bu keşifler sonucunda resimlerinde sanata yaptığı en büyük katkılardan biri olan yeni bir işaret dili geliştirir.
“Resim mağara adamlarının çizimlerinden beri çöküş içerisindedir” diyen Miró, işaret ve sembollerden oluşan evrenini hep ilkel bir ressamın doğallığıyla oluşturur ve ulaşmaya çalıştığı bu ‘saflık’ onu çağdaşlarından ayıran en belirgin özelliği olur.
Özellikle kamusal alanlarında bulunan eserleriyle tıpkı Gaudi gibi Barcelona’ya mimari kimliğini kazandıran isimlerden biri olan Miró, uzun kariyeri boyunca yalnızca yağlıboya, baskı resim ve kitap resimleri üretmekle yetinmeyip; eskiz, kolaj, seramik, heykel, sahne tasarımı, duvar resmi ve dokuma alanlarında da çalışmıştı. www.mirosergisi.com

Miró hakkında...


Miró’nun “Kırsalda geçen ömrümün özeti ve peşinden gideceğim şeyin başlangıç noktası” dediği ilk önemli eseri ‘Çiftlik’, ünlü yazar Ernest Hemingway tarafından satın alınır. Hemingway, ‘Çiftlik’le ilgili “Dünyadaki hiçbir tabloya değişmem” yorumu yapar.
1924 yılında Andre Breton Sürrealist Manifesto’yu yayımladığında Andre Masson, Max Ernst, Louis Aragon ve Paul Elouard ile birlikte akıma ilk katılanlar arasında yer alır.
Paris’te geçen yıllarında en yakın dostlarından birisi İspanya’dan sürgündeki bir başka isim Pablo Picasso’dur.
İspanya İç Savaşı esnasında General Franco’ya tepkisini bu dönemde yaptığı, yumruğunu hiddetle sıkmış bir Katalan ırgatın faşizme başkaldırısını gösteren ‘Aidez L’Espagne/ İspanya’ya Yardım Edin’ isimli çalışmasıyla gösterir.
Miró denildiğinde akla gelen ilk çalışmalardan birisi de Franco sonrasında dünyadaki imajını değiştirmeye çalışan İspanya için 1984’te 89 yaşındayken hasta yatağında yaptığı ve hâlâ kullanılan turizm logosudur.
1954 yılındaki Venedik Bienali’nde Grafik Sanat Büyük Ödülü’nü kazanır. Paris UNESCO binasındaki çalışmaları Uluslararası Guggenheim Ödülü’ne layık görülmüştür.
1974 yılında Dünya Ticaret Merkezi için yaptığı duvar çalışması 11 Eylül saldırılarında yok olan en değerli sanat eserlerinden biridir.
Katalan kimliğinin sembolü Barcelona futbol takımının 75. yılı adına bir afişe imza atmıştır.
1982’de İspanya’da düzenlenen Dünya Kupası’nın afişini tasarlamıştır.
Çocuklar için Miro
Doğa Koleji, Miró sergisinde çocuklar için özel bir ‘çocuk alanı’ oluşturuyor. Çocuklar bu özel alanda Miró’nun eserlerini boyama, duvar resimleri yapma ve eserlerini projeksiyonla sergileme imkânı yakalayacak. Böylece çocukların çalışmaları saflığın, ilk resmin, çocuksuluğun peşinden giden Miró’nun eserleriyle ortak bir paydada buluşacak. Deneyimli bir sanat ekibinin çocuklara eşlik edeceği etkinlik alanında farklı yaş gruplarından çocuklar kendi renkli dünyalarını Miró’nun bir o kadar canlı evreniyle buluşturma şansı yakalayacak.
’Joan Miró İstanbul’da’ sergisi 14 Ocak’a kadar Tophane-i Amire’de.