Miro'nun yerinde şimdi onlar var!

Miro'nun yerinde şimdi onlar var!
Miro'nun yerinde şimdi onlar var!
Sabancı Müzesi, Miro sergisinin ardından kapılarını genç sanatçılara açtı. 'Buluşma...Reunion' başlıklı sergi, son dönemde sanat dünyasında etkisi hissedilen Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar mezunu, aralarında Deniz Gül, Aslı Narin, İz Öztat, Burcu Yağcıoğlu, Tan Mavitan, Elif Süsler ve bu yılki Venedik Bienali ana sergisine davet edilen Meriç Algün Ringborg gibi isimlerin de olduğu 20 genç sanatçıyı bir araya getiriyor. Sergi tüm öğrencilere ücretsiz.

Sabancı Müzesi, Miro sergisinin ardından kapılarını genç sanatçılara açtı. ‘Buluşma…Reunion’ başlıklı sergi son dönemde sanat dünyasında etkisi hissedilen Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar mezunu, aralarında Deniz Gül, Aslı Narin, İz Öztat, Burcu Yağcıoğlu ve bu yılki Venedik Bienali ana sergisine davet edilen Meriç Algün Ringborg gibi isimlerin de olduğu 20 genç sanatçıyı bir araya getiriyor. Sergi tüm öğrencilere ücretsiz.

Son dönemde sanat dünyasında etkisi hissedilmeye başlanan Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’ndan mezun 20 sanatçının resimden fotoğrafa, belgeselden yerleştirmeye farklı disiplindeki çalışmalarını bir araya getiren “Buluşma…Reunion” sergisi, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) açıldı. Aslı Narin, Baptiste Croze, Berke Soyuer, Beyza Boyacıoğlu, Burcu Yağcıoğlu, Cemre Yeşil, Deniz Gül, Deniz Üster, Ege Kanar, Egemen Demirci, Elif Süsler, Erdem Taşdelen, Hasan Salih Ay, Hayal Pozantı, İz Öztat, Julia Kul, Onur Ceritoğlu, Tan Mavitan ve bu sene 56. Venedik Bienali’nin ana sergisine davet edilen Meriç Algün Ringborg’un eserlerini bir araya getiren sergi, 26 Temmuz 2015 tarihine kadar gezilebilecek. 2003 yılından hayata veda ettiği 2013 yılına kadar Sabancı Üniversitesi çatısı altındaki metal atölyesinde çalışmalarını sürdüren ve Görsel Sanatlar öğrencilerine destek veren heykeltıraş Bayram Candan da iki eseriyle sergide yer alıyor.


1999-2015 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’ndan mezun olan 110 kişinin çalışmaları incelenerek seçilen 20 sanatçı ve 40 eser, aynı zamanda SSM’nin uluslararası danışma kurulu üyeleri ve günümüz uluslararası sanat dünyasının yakından tanıdığı isimler olan Royal Academy of Arts Sergiler Yöneticisi (1977-2008) Sir Norman Rosenthal, l’Ecole Nationale Supérieure Des Beaux-Arts (Güzel Sanatlar Akademisi) Yöneticisi (2000-2011) Henry-Claude Cousseau, sanat tarihçi, küratör ve eleştirmen Deepak Ananth, Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Erdağ Aksel ve Selim Birsel’den oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.


Elif Süsler
Sergi vesilesiyle hazırlanan ve eserlerin derinlemesine irdelendiği kataloğun metinleri Sabancı Üniversitesi öğrencileri ve akademik kadroya dahil isimler tarafından kaleme alınırken, serginin fotoğrafları da Sabancı Üniversitesi öğretim görevlisi Murat Germen tarafından çekildi.


Erdem Taşdelen ve Tan Mavitan
“Buluşma…Reunion” basın toplantısında konuklara seslenen Dr. Nazan Ölçer, “Her biri sanat alanında kendi yolunu bulmuş olan profesyonel sanatçıların yolu ilk kez “Buluşma... Reunion” sergisiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde kesişiyor. Sergiler, toplumla iletişimin en güçlü araçlarından biridir ve genç sanatçıların üretimlerini ortaya koymada, bireysel dillerini oluşturmada daha cesur adımlar atmalarına olanak verir. Sabancı Üniversitesi’nin bir parçası olan Sakıp Sabancı Müzesi’nin evsahipliği yaptığı bu ilk “Buluşma…Reunion” sergisinin de gençliği ve enerjisiyle ses getireceğine gönülden inanıyorum” dedi.


Meriç Algün Ringborg
PİCASSO’YLA, MIRO’YLA AYNI SALONDA...
Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker da üniversitenin mezunlarından seçilen 20 sanatçının eserlerinin SSM’de sergilenmesinden büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu belirterek “Bu heyecan ve mutluluğumun kaynağı, açıldığından bu yana Picasso, Dali, Rembrandt, Rodin, Anish Kapoor, Miró gibi dünya çapındaki sanatçılara evsahipliği yapmış Sabancı Müzesi’nin aynı salonlarında genç sanatçılarımızın çalışmalarının, eserlerinin sergilenecek olmasıdır” dedi.


İz Öztat
Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Erdağ Aksel ise “Sabancı Üniversitesi, Sayın Güler Sabancı’nın yıllar önce bir grup akademisyeni davet edip, ‘gönlünüzdeki üniversiteyi hayal edin’ demesiyle başlayan uzun bir sürecin sonucunda yapılan çalışmalarla kuruldu. Bugün, bu yenilikçi programın meyvelerini mutlulukla görmekteyiz” diye konuştu.


26 Temmuz’a kadar sürecek “Buluşma…Reunion” sergisi tüm öğrencilere ücretsiz olacak.