Mışıl mışıl Gary

Mışıl mışıl Gary
Mışıl mışıl Gary
X Factor jüriliği ile bir kez daha parlayan eski Take That mensubu Gary Barlow'dan yeni bir solo albüm bekliyorduk. Ama böylesini değil.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Manchester’lı yıldız avcısı Nigel Martin-Smith, 1989 yılında civciv sarısı saçları ve kıpkırmızı yanaklarıyla 18’lik Gary Barlow’la tanıştırıldığında aradığı altın yumurtlayan tavuğu bulduğunun kesinlikle farkındaydı. Bu çocuk harika şarkılar yazıyordu ama onları paketlemek için yeterli karizmaya ve yakışıklılığa sahip değildi. Üstelik pek hantaldı ve dans edemiyordu. Martin-Smith bunun üzerine Gary’i uzun zamandır kurmayı planladığı genç erkek vokalistlerden oluşacak grubun merkezine yerleştirmeye karar verdi. Seksi Jason, erkeksi Howard, onun tam zıttı Mark ve kabına sığmaz Robbie bulunduğunda modern zamanların en büyük ‘boyband’i doğdu; Take That!
Take That, Gary’nin yetenek fabrikasında üretilen sayısız hit ve milyonlarca genç kızın paylaşamadığı diğer dört delikanlıyla birlikte efsaneleşti. Ancak Robbie’nin solo depara kalkması sonucu motorlardan biri arızalanınca inişe geçmeye başladıklarını anlayıp solo kariyerlerine yöneldiler. Robbie dünyanın bir numaralı erkek şarkıcısı unvanını kaparken, Gary evde tırnaklarını kemiriyordu. Artık nasıl olduysa, çirkin ördek yavrusu misali kabuğundan sıyrılan Barlow, ilk solo albümü ‘Open Road’ ile orta yaşa yelken açmış, ağır başlı bir delikanlı olarak yeniden zirveye yerleşti. Ama devamı gelmedi. İkinci albümü ‘Twelve Months Eleven Days’ ile “Yok yapamıyorum” diyerek pes etti. Ta ki Take That yeniden birleşinceye kadar.
X Factor jüriliği ile bir kez daha parlayan Barlow’dan yeni bir solo albüm bekliyorduk. Ama böylesini değil. Steve Power’ın prodüktörlüğünde kaydedilen ‘Since I Saw You Last’, ilk single ‘Let Me Go’ ile pazara sunuldu. Buram buram folk kokan bu şarkı bizi hiç mi hiç açmadı ama İngiltere ’de onunla 2 numaraya yerleşen hatta ilk hafta satışlarıyla Robbie’yi bile geride bırakan Barlow için her şey son derece yolunda gibi. Özellikle ‘Small Town Girls’, ‘This House’, ‘More Than Life’ gibi devam edip giden folk şarkılarla mışıl mışıl uyutan Gary, Elton John ile düetlediği 20 Ocak’ta yayımlanacak ikinci single ‘Face To Face’ ya da albüme adını veren ‘Since I Say You Last’ ile “Hadi uyan” diyor ama nafile. Barlow, bu albümü iyi bir şarkı yazarı olarak son yıllarda kat ettiği yolun özeti olarak tanımlıyor. Yine de durup düşününce keşke kendisiyle yine görüşmeseydik diye içleniyoruz. Biz 97 tarihli ‘Open Road’un bıraktığı güzel anılarla pek iyiydik doğrusu...