Mısır Türkiye gerilimi sinemayı da etkiledi

Mısır Türkiye gerilimi sinemayı da etkiledi
Mısır Türkiye gerilimi sinemayı da etkiledi

'Lal Gece'de Dilan Aksüt, başrolü İlyas Salman'la paylaşıyordu.

İskenderiye Film Festivali'nde önce yarışmaya seçilen Reis Çelik'in 'Lal Gece' filmi, Türkiye'nin siyasi tutumu gerekçesiyle programdan çıkarıldı.

 

Türkiye ’nin Mursi yanlısı politikası, Mısır’da gerçekleştirilecek İskenderiye Film Festivali’nde bir skandala sebep oldu. Sinema festivalleri arasında önemli bir yeri olan ve Eylül ayında 29’uncusu gerçekleştirilecek İskenderiye Film Festivali’nin komitesi, Reis Çelik’in yazıp yönettiği ‘Lal Gece’yi önce yarışmalı bölüme aldığını açıkladı. Ancak daha sonra Türkiye hükümetinin Mısır olaylarına bakışı gerekçe gösterilerek filmin festival programından çıkarıldığı açıklandı.

Uluslararası festivallerde şu ana kadar 35 ödül alan ‘Lal Gece’, 7 Ağustos’ta festival başkanı ve sekreteryası tarafından gönderilen bir yazıyla 29. İskenderiye Film Festivali ana yarışma bölümüne seçildiği bildirildi. Filmin Arapça ve İngilizce altyazı kopyasının hazırlanıp gönderileceği gün ise festival koordinatörü Jihan Abdel Latif tarafından gönderilen mailde ‘Türkiye-Mısır arasındaki siyasi gerginlik nedeniyle filminizi yarışma bölümünden ve festival programından çıkardığımızı üzülerek belirtiriz. Bizi anlayışla karşılayacağınızı umarız’ denildi.

Şaşkınlıkla karşılanan bu durum üzerine festival başkanlığına bir mektup gönderen yönetmen Reis Çelik, ‘Devletler ve onları yöneten iktidarlar her zaman aralarında problemler yaşayabilirler. Ama halklar arasındaki bağı ve sonrasına yönelik tostluğun tutkalı her zaman sanat olmuştur ve olmaya devam etmelidir. Zaten böyle zor zamanlarda asıl sanata büyük düşer ve politikacıların sertleştirdiği ortamı sanat yumuşatır. Kaldıki Türkiye Halkının Mısır’da herkese demokrasi arzusundan başka bir düşüncesinin olmadığını da bilmenizi isterim’ şeklinde görüşlerine açıkladı.

 

 

İskenderiye Film Festivali’nin ‘Lal Gece’yi kabul metni

 

Sayın Reis Çelik

 

29’uncu İskenderiye Film Festivali (11 - 16 Eylül 2013) Komitesi’nin ‘Lal Gece’yi yarışma bölümünde gösterilmek üzere seçtiğini duyurmaktan sevinç duyuyorum.

Sizden, filmin 35 mm. kopyasını İngilizce altyazılarıyla en geç 30 Temmuz’da olmak üzere göndermenizi rica ediyoruz.

Lütfen katalog için filmin sinopsisini, fotoğraflarını ve yönetmenin fotoğrafı ve biyografisini de gönderebilir misiniz?

Olumlu yanıtınızı en kısa sürede almayı diliyoruz.

İşbirliğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılar

Amir Abaza

Festival Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

İskenderiye Film Festivali’nden Reis Çelik’e sonrasında gönderilen metin

 

Sayın Reis Çelik

 

İskenderiye Film Festivali komitesinin filminizi yarışmadan aldığını üzülerek bildirmek durumundayız. Siz de benim gibi, Türkiye ve Mısır arasındaki politik alandaki değişimin iki ülkenin ilişkilerinde diğer alanları nasıl kapsadığının farkındasınızdır.

İkimiz de çok hassas konumlardayız. Umarım gelecekte her şey daha iyi bir hal alır.

Gayretiniz için teşekkür ederim,

Saygılarımla

Jihan Abdel Latif

Uluslararası İletişim Yöneticisi