Mısırlı kadın cinsel tacize karşı karate öğreniyor

Mısırlı kadın cinsel tacize karşı karate öğreniyor
Mısırlı kadın cinsel tacize karşı karate öğreniyor

Bir araştırmaya göre Mısırlı kadınların yüzde 83?ü tacize uğruyor. FOTOĞRAF:AP

ZAGAZİG - Beyaz karate kıyafetleri, bellerinde sarı kuşakları, başlarında örtüleri, yüzlerinde kararlı bir ifadeyle ve sıkılmış yumruklarıyla rakiplerinin karşısındalar. Burası Kahire’de küçük bir spor salonu, salonu dolduran Mısırlı genç kadınlar birer dövüş sanatları ustası olma yolunda ilerliyor. Mısırlı kadınların karate kurslarına giderek artan talebininse ortak bir sebebi var; ülkedeki yüksek cinsel taciz oranları.
Zagazig’de dövüş sanatları kursunda kendini savunma tekniklerini öğrenen 21 yaşındaki Esma Muhammed, haftada dört-beş kere tacize uğradığını söylüyor. Kadınlar genelde sözlü tacize maruz kalıyor. Kalabalık caddelerde volta atan genç erkeklerden, ‘Güzelsin... Adın ne? Seninle sevişmek istiyorum’ gibi laflar işitenler de var, elle sarkıntılığa uğrayan da.
Bir kadın grubu tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, ülkede Mısırlı kadınların yüzde 83’ü, yabancı kadınlarınsa yüzde 98’i cinsel tacize uğruyor. Üstelik ankete katılan erkeklerin yüzde 62.4’ü de tacizde bulunduklarını itiraf ediyor. (ap)