Mistik, dingin, derin...

Mistik, dingin, derin...
Mistik, dingin, derin...
Soyut resmin dev ismi Mübin Orhon'un olgunluk dönemini müjdeleyen kâğıt işleri Galeri Nev'de

Son dönemde sanat müzayedelerinin gözde isimleri arasında yer alan soyut resmin büyük ismi Mübin Orhon, 1970’lerde ürettiği kâğıt üzerine guvaş eserleriyle Galeri Nev İstanbul ’a konuk oluyor. Belli bir rengin farklı tonlarını içinde barındıran soyut tabloların ağırlıklı olarak yer aldığı sergide sanatçının Paris Boulevard Raspail’daki atölyesinin penceresinden görünen pencerelerin soyutlanmış birer yorumu olarak algılanabilecek soyut manzaralar da mevcut. Mistik ve dingin bir felsefenin izlerini barındıran eserler, derin ve yoğun kompozisyon anlayışıyla sanatçının sufizme yaklaştığı olgunluk yıllarını da müjdeliyor.
Günümüzde eserleri milyon dolarlara yaklaşan fiyatlarla alıcı bulan Mübin Orhon, 1947 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Mezuniyetinin ardından ekonomi yüksek lisansı yapmak üzere Fransa ’ya gitti ve Paris’teki ilk yıllarında Grande Chaumière Akademisi’nde desen çalıştı. İlk kişisel sergisini 1956’da kentin avangard galerilerinden Iris Clert’de açtı. Bu dönemde Cesar, Takis, Messagier ve Giacometti, Charles Maussion gibi önemli sanatçılarla yakın ilişkiler kurdu. 1964 yılında askerliğini yapmak üzere Türkiye ’ye geldi; İstanbul’da yaşadı ve sergilerine burada devam etti. 1973’te Fransa’ya döndü ve 1981’de Paris’te öldü.
60’lı yılların başında
Robert ve Lisa Sainsbury çifti Mübin Orhon’un
eserlerine ilgi gösterdi, sanatçının vefatına dek artarak süren bu ilgi sonucu Orhon’un 63 eseri aynı koleksiyondaki Degas, Bonnard, Modigliani, Picasso, Balthus, Giacometti ve Bacon’ların arasına katıldı. Böylece Orhon, dostu Maussion ile birlikte, bu koleksiyondaki savaş sonrası Paris Okulu dönemini en geniş temsil eden iki sanatçıdan biri oldu. 1996 yılında Orhon’un Sainsbury koleksiyonunda yer alan eserleri Ali Artun’un küratörlüğünde Yapı Kredi Kâzım Taşkent Galerisi’nde düzenlenen sergi ile ilk kez Türkiye’de de izlendi. Orhon’un sergisi 24 Ekim’e kadar Galeri Nev İstanbul’da.