Moda tasarımcısı veda etti

Moda tasarımcısı veda etti
Moda tasarımcısı veda etti
Bodrum'da yaşayan moda tasarımcısı Aybüke Baran yaşamını yitirdi. Baran 45 ülkede, toplam 95 defile düzenlemişti.

RADİKAL - Moda tasarımcısı Aybüke Baran, beyin damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü İzmir'de 65 yaşında yaşamını yitirdi. Bodrum'da yaşayan ve Palmarina Bodrum'da üç yıl önce açtığı mağazada tasarımını kendisinin yaptığı kıyafet ve el işlerini sergileyip satışa sunan, burada defileler düzenlenen iki çocuk annesi modacı Baran, beyin damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle bir süre önce rahatsızlanmıştı. Bugüne kadar 45 ülkede, 95 defileye imzasını atan, son 15 yılda yaptığı kıyafet ve el işlerini 'Benden Anadolu'ya Selam Söyle' adını verdiği Bodrum'daki defilerle sunan Baran, iki hafta önce durumu daha da ağırlaşması üzerine İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yoğun bakım ünitesinde tutulan Baran, doktorların müdahalesine rağmen bugün sabaha karşı yaşamını yitirdi. Modacı, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından 100'ün üzerinde başarı belgesi ve teşekkür plaketi ile ödüllendirilmişti. 
Son anlarına kadar annesinin yanında olan Cenk İçöz, "Maalesef onu kaybettik. Son yıllarını çok severek âşık olduğu Bodrum'da geçirmişti. Son nefesine kadar Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkılmasını, eserlerinin yaşatılmasını istedi" dedi. İçöz, annesinin cenazesini vasiyeti üzerine bugün ikindide Yalıkavak Merkez Camisi'nde kılınacak namazın ardından aynı mahalledeki mezarlıkta toprağa vereceklerini de söyledi.
Baran geçen yıl DHA'ya verdiği son röportajında Türk Anadolu kadının nakışlarla işlediği çilelerini, sevinçlerini, aşklarını, gözyaşlarını, dramlarını, cesaretini ve tüm öz duyuşlarını eserlerine yansıttığını belirtip, "Biz saraylardan değil, buram buram kokan Anadolu'nun toprağından geldik. Türk'ün özü kökeni Anadolu'dur. Şöyle bir Denizli, Milas, Mardin , Şanlıurfa, Trabzon, Edirne, Kayseri, Muğla yörelerini dolaşıp ve Anadolu'ya uzanın. Görün gerçek kültürlerimizi. Türk insanı neler yaratmış. Bu nedenle Anadolu'nun kimliğini, özünü kaybettirmeyen eserlerin yaşaması için yoğun gayret gösteriyorum" demişti. (DHA)