Modacılar neden büyük göğüs ölçülerini görmezden gelir?

Modacılar neden büyük göğüs ölçülerini görmezden gelir?
Modacılar neden büyük göğüs ölçülerini görmezden gelir?
Giyim markalarının beden standartları, göğüs ölçüleri ortalamanın üstünde olan kadınların isteklerini çoğu kez karşılamıyor. The Guardian'da Eleanor Morgan, moda dünyasının ısrarla küçük bedenlerde üretim yapmaya devam etmesini eleştiren bir yazı kaleme aldı...

RADİKAL - Geçtiğimiz hafta İngiliz Guardian gazetesinde çıkan bir yazıda Amerikalı modacı Yael Aflalo, göğüs ölçüsü büyük kadınların alışverişte karşılaştığı zorluklara değinerek, neden onlara göre kıyafetler tasarlamaya karar verdiğinden bahsetmişti. The Guardian yazarı Eleanor Morgan, Aflalo’ya cevap niteliğinde kaleme aldığı yazısında moda dünyasının kadınların göğüs ölçülerini bedenlerini nasıl algıladığından bahsetti.
Morgan, Aflalo’nun giyim markası Reformation’ın yaptığını ‘mükemmel’ olarak değerlendirse de C ve DD bedenlerini büyük beden olarak değerlendirmesini eleştirdi. İngiltere ’deki ortalama göğüs ölçüsünün 36D olduğuna dikkat çekerek aslında GG ve üstünün büyük olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. “C bedeninden başlayan bir moda firmasının ortaya çıkışının moda dünyasının memelere yaklaşımıyla ilgili çok şey söylüyor” dedi.

BÜYÜK ÖLÇÜLÜ KADINLARIN ALIŞVERİŞTE İŞİ ZOR
Moda dünyası numune ürün boyutlarına bağlı kaldıkça çok fazla değişim olamayacağını söyleyen Morgan ünlü modeller ve bedenlerinden örnek veriyor. C beden üstündeki Lara Stone, Kate Upton ve Gisele Bündchen’in moda dünyasında 'anormal' kabul edildiğinden bahseden yazar ekliyor: Sektörde değişim sinyalleri olsa da -Victoria’s Secret’in Doutzen Kroes, Miranda Kerr ve Adriana Lima’yı işe alması bu değişimin göstergelerinden -fakat Victoria’s Secret’in yine de Upton’ı (alttaki kare) göğüs ölçüsü ‘çok bariz’ olduğu gerekçesiyle işe almamasına vurgu yapıyor.
Morgan, ayrıca model olmayan ve C’den büyük bedene sahip kadınların da alışveriş yapmasının zor olduğundan bahsediyor. Moda tasarımcılarının, olumsuz yorumlara rağmen, sırf onların üstünde daha iyi duruyor diye bir çocuğunki gibi bedenlere sahip ufak tefek, dar kalçalı ve küçük memeli kadınlara göre tasarım yaptıklarından yakınıyor. (The Guardian)