Moda'da sanat haftası başlıyor

Moda'da sanat haftası başlıyor
Moda'da sanat haftası başlıyor
2012 yılında kutlanmaya başlayan Dünya Sanat Haftası kapsamında Moda Deniz Kulübü'nde pek çok etkinlik düzenliyor.
Haber: BESTE SEZEN ATEŞPARE / Arşivi

2011 yılında Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam’ın teklifiyle kutlanmaya başlanan Dünya Sanat Haftası, üçüncü yılında da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Cuma günü başlayacak ve 24 Nisan’a kadar sürecek haftada, Moda Deniz Kulübü’nün Atölye grubu da geniş kapsamlı bir programla sanatseverlere kapılarını açıyor.

Aslında Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan, daha sonra ise Dünya Sanat Günü olarak kabul edilen 15 Nisan’da Moda Deniz Kulübü, Doğuş Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selçuk Günay’ın da konuşmacı olarak yer alacağı panel ile etkinlik programını başlatacak. Günay, panelde ‘Sanat ve İnsan’ temasından yola çıkarak Leonardo da Vinci’yi anlatacak. Ardından Pera Müzesi Müdürü Özalp Birol, İstanbul ’da kültür sanat ortamı üzerine bir konuşma yapacak. Program kapsamında düzenlenecek bir diğer etkinlik ise 19 Nisan Cumartesi gerçekleşecek ‘Osmanlı’dan Günümüze Türk Kahvesi ve Geleneği’ etkinliği. Atölye grubu sorumlusu Emine Mine Bora Radikal’e yaptığı açıklamada etkinlikle ilgili “UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirası listesine Türk Kahvesi’ni dâhil etmesi üzerine biz de bu etkinliği düzenlemeye karar verdik. Burada hem somut olmayan kültürel mirası konuşup hem de Unesco’nun Türk Kahvesi’ni neden koruma altına aldığını tartışacağız ” dedi. Türkiye ’den başka kültürel miras örneklerin de tartışılacağı etkinlikte Yeditepe Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Özge Samancı Türk Kahvesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

Tüm bunların yanında, Moda Deniz Kulübü, hafta boyunca UNESCO’nun 2014 yılında Anma ve Kutlama programına aldığı Matrakçı Nasuh sergisine de ev sahipliği yapacak. Cuma başlayacak sergi 24 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.