Modanın genç galipleri

Modanın genç galipleri
Modanın genç galipleri
Türkiye'de moda dünyasına genç soluklar kazandırması açısından en prestijli yarışması olarak görülen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nın kazananları çarşamba akşamı Haliç Camialtı Tersanesi'nde düzenlenen törenle açıklandı. Birincilik ödülü 1987 doğumlu Serdar Bozok'a gitti.
Haber: ŞAHİN ÇAKIROĞLU / Arşivi

Bu sene 21’ncisi yapılan yarışma, umut vaat eden genç tasarımcılar için adeta moda dünyasına açılan bir kapı niteliğinde. İHKİB ( İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) tarafından Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen yarışmada finale kalan 10 genç tasarımcı, yeni ve özgün çizgileriyle Camialtı Tersanesi’nde düzenlenen defilede jüri önüne çıktı.

Bahar Korçan, Hakan Yıldırım, Arzu Kaprol, Özgür Masur, Zeynep Erdoğan ve daha birçok yetenekli moda tasarımcısını sektöre kazandıran yarışmanın bu sene ise birincisi Mimar Sinan Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünü birincilikle bitiren Serdar Bozok oldu. 1987 doğumlu genç tasarımcı ‘6 Nokta’ ismini verdiği kasalihdın giysi koleksiyonuyla 7 bin 500 lira para ödülünün yanında yurtdışında bir yıllık moda eğitimi almaya hak kazandı.

Bu yarışmayı kazanmasının her zaman hayali olduğunu ifade eden Serdar Bozok, bundan sonraki planının Londra veya Milano’ya gidip yüksek lisans eğitimi almak olduğunu söyledi. Minimal, fütüristik ve güçlü kadın imajını temsil eden tasarımlarıyla beğenileri toplayan genç tasarımcıyı ikinci olarak Ayça Pelvanlar takip ederken, üçüncülük ödülünü alan isim ise Salih Balta oldu.

‘Her genç tasarımcı bu yarışmayı tecrübe etmeli’

Yarışma süreci boyunca aynı zamanda genç tasarımcılara mentorluk yapan moda tasarımcısı Simay Bülbül ise yarışma hakkında şunları söyledi:
“Çok değerli modacıları sektöre kazandırmış bir yarışma Koza. Ben de 2003 senesinde deri tasarımı alanında birinci olmuştum ve hayatımdaki en önemli noktalardan biri olduğunu düşünüyorum. Her genç tasarımcının birinci olmayı önemsemeden yaşaması gereken bir serüven. Buraya çıkıp kendilerini gösterme fırsatı ve kazanacakları tecrübe her şeyden önemli.”

Moda tasarımcısı Tanju Babacan ise moda dünyasındaki çokluktan rahatsız olduğunu söylüyor: “Bu kadar çokluğun arasında gerçekten yetenekli olanları ayırt etmemiz zorlaşıyor. Bu tarz yarışmalara daha fazla insan katılabilmeli. Türkiye ’de moda eğitiminde sorunlar var, iyi eğitimciler çok az. Hayatlarında atölye görmeden ders veren hocalar var, eğitimcilere de bir eğitim programı uygulanmalı. Dünya’da trende yön veren Türk tasarımcımız ya da bir markamız yok. Modacı çok ama terzi yok, hiç dikiş dikmeyi bilmeden modacı olunur mu?”

Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi da yarışmanın önemine vurgu yaptı: “Moda dünyası için çok değerli bir yarışma, 20 senedir aynı misyonla hareket ediyoruz. Moda Tasarımcıları Derneği olarak da bu tarz yarışmaları çok önemsiyoruz, bu nedenle finale kalan tüm genç tasarımcılara her birimiz mentorluk yaptık bu süreçte. Bu yarışma sadece bir kapı, sadece derece almak değil ilk onda olmak da çok önemli bir başarı. Asıl mücadele onlar için şimdi başlıyor, aynı hızda ve yoğunlukta devam etmeliler.”