Modanın 'kutsal kitabından' 100 yılın kareleri

Modanın 'kutsal kitabından' 100 yılın kareleri
Modanın 'kutsal kitabından' 100 yılın kareleri
Modanın 'kutsal kitabı' olarak anılan Vogue dergisi, 100'ncü yaşını aralarında Kate Moss ve Claudia Schiffer gibi dünyaca ünlü modellerin ikonik fotoğraflarının da bulunduğu sergiyle kutluyor

RADİKAL - Vogue İngiltere , Kate Moss’un 19 yaşında ilk iç çamaşırlı ilk fotoğrafını yayınladığında pornografik olmakla suçlanmıştı.1993 yılında Corinne Day tarafından çekilen tartışmalı fotoğraflarda Kate Moss bir yatak odasının duvarının önünde sadece iç çamaşırı ve dekolteli pembe bir atletle görülüyor. Bu şubattan itibaren o çekime ait bütün fotoğraflar, Londra ’daki National Portrait Gallery’de sergilenmeye başlayacak.
‘Vogue 100: A Century of Style’ (Vogue 100: Stil Çağı) adlı koleksiyon, derginin geride bıraktığı 100 yılı kutlaması ve yüz yıllık tarihi boyunca öne çıkan fotoğraflarını sergilemesi üzere hazırlanıyor.  
Koleksiyonda 2008’de Mario Testino tarafından, 1993’teki tartışmalı fotoğraflara gönderme yapmak amacıyla çekilen ve Moss’un yine bir duvarın karşısında iç çamaşırını gösterdiği çekimden fotoğraflar da bulunmakta.
20. yüzyılın önemli fotoğrafçılarından Cecil Beaton, Lee Miller, Irving Penn ve Snowdon’ın eserlerinin yanında ünlü fotoğrafçılar David Bailey ve Testino’nun daha yeni eserleri de sergide yerlerini alıyor. Sergide moda dergisinin etkileyici tarihini anlatabilmek için Condé Nast arşivinden ve uluslararası koleksiyonlardan da 280 fotoğraf yer alacak. Koleksiyonun en dikkat çekici tarihi fotoğraflarından biri; 1941 yılında savaş döneminde hava saldırısı sırasında çekilen ve ‘Moda yıkılamaz’ başlığıyla yayımlanan kare.
Londra’daki National Portrait Galery’nin yöneticisi Dr. Nicholas Cullinan “Geçtiğimiz yüzyılda Vogue İngiltere, fotoğrafçılıktaki gelişme de önemli rol oynadı. Fotoğrafçılar ve tasarımcılar moda tarihindeki en akılda kalıcı ve etkileyici fotoğrafların bazılarını yarattı” diye konuştu.
1992’den beri Vogue İngiltere’nin editörü olan Alexandra Shulman ise “Vogue 100: A Century of Style, dergi fotoğrafçılığı tarihindeki sergilerin dönüm noktası. Bu koleksiyondaki olağanüstü fotoğrafçılıktan ve koleksiyonun konseptinden gurur duyuyorum. Fotoğrafçılıkla, modayla, ünle ve dergilerle ilgilenen herkes bu sergiyi kaçırılmaz bir deneyim olarak görecek” diye konuştu. (The Daily Mail)