Modanın son yıldızı anoreksiyayı mı özendiriyor?

Modanın son yıldızı anoreksiyayı mı özendiriyor?
Modanın son yıldızı anoreksiyayı mı özendiriyor?
18 yaşındaki ABD'li model Molly Bair, moda dünyasının son keşiflerinden 1.82 boyundaki Bair'in zayıflığı ise anoreksik model tartışmalarını alevlendirdi...

RADİKAL - Geçen sene keşfedildikten kısa bir süre sonra moda devlerinin tasarımlarıyla podyumlarda boy göstermeye başladı. Henüz 18 yaşında olan Amerikalı model Molly Bair bugün Alexander Wang, Prada ve Gucci gibi isimlerin yeni yüzlerinden biri. 1.82 boyundaki genç model başarılı çıkışı kadar zayıflığıyla da gündemde. Zira bir süredir ona sadece moda dergilerinde ya da podyumlarda değil; yeme bozukluğundan muzdarip insanların bir araya geldiği ‘thinspiration’ (zayıflama ilhamı) temalı web sitelerinde de rastlamak mümkün Bair’e... Son olarak YouTube’da yayımlanan ve bu yükselen genç yıldızı tanıtan videolar, Bair’in kilosu hakkında tartışmalar başlattı. Bair, cuma başlayacak Londra Moda Haftası’nda podyuma çıkmaya hazırlanıyor.
İngiltere henüz, podyuma çıkan modeller için bir BMI (vücut kitle endeksi) sınırı getiren ülkelerin arasına katılmış değil. Ama modaevlerinin üzerinde aşırı zayıf modellerle çalışmamaları konusunda gittikçe artan bir baskı söz konusu. Muhafazakar Parti milletvekili Caroline Nokes geçen hafta konuyu gündeme getirmiş ve 18 BMI’ın altındaki modellerin podyumda olmaması gerektiğini söylemişti.

Fransa, İspanya ve İsrail anoreksiyayla mücadele etmek adına, modellerin vücut kitle endeksine sınırlama getiren ve aşırı zayıf modellerin podyuma çıkmasına müsaade etmeyen ülkelerden.
Çok zayıf modeller ve onların toplumda yarattığı etki 2006 yılında anoreksiya problemi yaşayan Uruguaylı model Luisel Ramon’un kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesinin ardından gündeme gelmişti. Ramon’dan üç ay sonra da Brezilyalı model Ana Carolina Reston, anoreksiya ile mücadelesini kaybetmişti…
Anoreksiya Nervoza, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren bir psikolojik bozukluk olarak tanımlanıyor. (The Daily Mail)