Modern birahane

Bu sene, birayla Türkler arasındaki ilişkiye bir şeyler oldu. Alt sınıf içkisi muamelesi gören, şişirir, ikide bir tuvalete taşıtır diye içki mönüsünde es geçilen bira, bir nevi sınıf atla(tıl)dı.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Bu sene, birayla Türkler arasındaki ilişkiye bir şeyler oldu. Alt sınıf içkisi muamelesi gören, şişirir, ikide bir tuvalete taşıtır diye içki mönüsünde es geçilen bira, bir nevi sınıf atla(tıl)dı. Önce yabancı biraların ithali bu değişime vesile oldu. Sonra da birahaneleri iyileştirme kampanyaları... Bir-iki sene öncesine kadar birahaneleri temizlik, kadınlar ya da modernlikle bağdaştırmak pek mümkün olmazken, şimdilerde Taksim'deki, Bağdat Caddesi'ndeki yeni birahanelerde, kadın kahkahaları duyuluyor.
Hijyen olmayan yerde
Me Gusta, "Londra'daki, Münih'teki birahaneler niye bizde de olmasın?" sorusunun somut cevabı olarak karşımızda duruyor. Ünlü Lale İşkembecisi'nin sahibi, Nestle'nin de Türkiye distribütörü olan Vedat Akkaya'nın önce kendi kendine sonra da Efes Pilsencilere sorduğu bu soru, alışılmışın dışında bir birahanenin açılmasına önayak olmuş. Akkaya, kalıplaşmış anlamı yüzünden 'birahane' kelimesinden hoşlanmıyor ama "beyaz yakalılar"ın geldiğini söylediği Me Gusta zaten rahatsız olduğu kalıba pek uymuyor.
İki katlı bu modern birahane, oldukça ferah bir yer. Yüksek tavanlı ve göz yormayan bir dekorasyonu var. Daha şimdiden Efes Pilsen'in "İki-üç tane daha açar mısınız?" talebiyle karşılaştığını söyleyen Akkaya, başarısının sırrını atmosfer, konsept ve temizliğe bağlıyor. Hakkını vermek lazım, çamaşır suyu reklamlarında stüdyo olarak kullanılabilecek kadar hijyenik bir mekan. Mutfaktan kilere, soğutuculardan tuvaletlere kadar her yer (Bu arada bu gezi bize özel değil, Akkaya dilerse müşterilerin de gezebileceğini söyledi) hatırı sayılır bir düzen içinde. "Hijyen olmayan yerde yemek yenmez," diyen Akkaya, etleri de çelik ızgarada kızarttıklarını söylüyor. Nedeni "tavalar kanserojen madde yapar."
Meksika, İtalyan, Türk mutfağından yemekler sunan ve sabah 09:00'dan gece 02:00'ye kadar açık olan Me Gusta'da büyük bardak bira 2 milyon TL. Müzik tertibatının "süper" olduğunu söyleyen Akkaya, aşağı kattaki bilardo masası için ücret almadıklarını da sözlerine ekliyor.