Modern hıza ayak uyduramıyoruz

Modern hıza ayak uyduramıyoruz
Modern hıza ayak uyduramıyoruz
Bu akşam Salon İKSV, Viyana sound'unun yıldızı Sofa Surfers'ı ağırlıyor. Ekipten Wolfgang Frisch'e bağlandık, müziği ve 'modern hayatı' konuştuk.
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Bu ay İstanbul , Avusturya elektronik sahnesinin çıkartmasını yaşıyor dense yeri. Propoganda’daki Peter Kruder’dan sonra bu akşam da Salon İKSV, Viyana ekolünün yıldızlarından Sofa Surfers’ı ağırlıyor. Yeni albümleri ‘Superliminal’ın turnesi için İstanbul’a gelen 17 yıllık gruptan Wolfgang Frisch’e bağlandık, müzik ve ‘modern hayat ’ üzerine lafladık.
İstanbul’un müzikal atmosferi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yeni ilhamlarınızdan biri olabilir mi?
 
Çok enteresan bir yer. Zengin bir tarih ve kültüre sahip olduğunu biliyorum. Buradaki tüm müziklere ve ut enstrümanına bayılıyorum.
Ut çalgısına nasıl denk geldiniz?
İstanbul’a son gelişimde genç bir kadınla tanışmıştım ve ut çalıyordu. Bu enstrümana hayran kaldım.
İstanbul’a son albümünüz ‘Superluminal’ (ışıktan hızlı) için geliyorsunuz. Nedir albümün isminin ardındaki hikâye?

 Bu tanım müziğimizin temposu ile değil değişen dünya ile ilgili. Sözlerde de bunu anlatmaya çalışıyoruz. Gün geçtikçe her şey daha da hızlanıyor. İnsanın yapısı ve duyguları bu hızın bilincinde ama karşı koyamıyor. Biz albümdeki şarkılarda insan doğasının yeni teknoloji ve hızlı dünyaya uyum sağlama sürecini anlatmaya çalışıyoruz.
Albüm kapağınız da son derece ilgi çekici...
Karamsar bir kapak olsun istedik. Karamsar ama içinde siyahın katmanları var. Bizim şarkılarımız da biraz böyle aslında. Kendi fotoğraflarımızı bulanıklaştırarak sanki o anda hareket ediyormuşuz görüntüsü yarattık. Albümdeki fotoğraflarda hep bir hareket ve makine teması var. Şarkılarımızın içeriğinde de her zaman insan doğasına zıt olan bir makineleşme ve hız konusu var.
Wikipedia’da müziğinizi rock, elektronik ve chill out türlerinin karışımı olarak tanımlamışlar. Memnun musunuz bu tanımdan?
O tanımı değiştirmeye çalıştık ama yapamadık. Bu modern dünyanın bir sorunu. Birileri hakkınızda sizinle ilişkisi olmayan bilgiler yayıyor. Bizi dinleyen biri bizim chill out yapmadığımızı, müziğimizin bu türden çok uzak olduğunu anlar. Bu tarz yorumları duyunca hiç dinlenmemiş olduğumuzu düşünüyorum ve bu beni üzüyor.
Yaptığınız müzikte size ilham veren şeylerden bahsedebilir miyiz?
 
Sadece müzikten değil filmlerden, yeni teknolojilerden ilham alıyoruz. Müziğimizde gerçek enstrümanlar ve elektronik müzikleri bir araya getirmeye çalışıyoruz. Sinematik bir sound yakalamaya çalışıyoruz.
Konserlerinize büyük görsel şovlar eşlik ediyor. Bu görsel şovlarla amaçladığınız nedir?
Biz bu şovlara başladığımızda yıl 1996 idi ve o zaman hiçbir görsel malzeme kullanılmıyordu. Ama şimdi artık herkes görsel şovlar yapıyor. Görsel olarak kullandığımız her şeyi kendimiz hazırlıyoruz. Videoları genelde grup arkadaşım Markus Kienzl hazırlıyor. Videolarla müziğimizle anlatmak istediğimiz şeyleri destekliyoruz.
Evde yalnız kaldığınızda hangi müzisyenleri ve müzikleri dinlersiniz?
Billie Holiday, Frank Ocean gibi şarkıcıları dinlemeyi çok seviyorum. Karım ve kızım da iyi birer Frank Ocean dinleyicisi. İyi olan R&B müzikleri dinliyorum. Ucuz olanları değil kaliteli olanları seçmeye çalışıyorum.

Sofa Surfers, bugün 22.30’da Salon İKSV’de.