Modern zamanların sihirli müziği

Modern zamanların sihirli müziği
Modern zamanların sihirli müziği
Haber: CHRISTOPHER ÇOLAK / Arşivi

2009’dan beri birlikte müzik yapan iki sevgili, Patricia Hall ve Ian Hicks, Soft Metals adı altında Oregon’da başladıkları müzikal yolculuklarına, synth-pop, krautrock, hatta shoegaze gibi duraklara uğramayı ihmal etmeden, türler arası ve ötesi, tanımsız, dumanlı ve bir o kadar loş duygular içeren müzikler icra ediyorlar.
Dans pistine göz kırpan Soft Metals parçaları genellikle haletiruhiyelerin synth’lere dökülmüş halleri gibi. Tamamı analog ekipmanlarla kaydedilen parçalarıyla, Kraftwerk’in kadın vokalli halini hatırlatan ilk albümleri övgüyle karşılanmıştı. İkilinin yeni albümleri ‘Lenses’ dans pistiyle daha fazla flört ederek daha geniş bir müzikal coğrafyada parçalar içeriyor.
Canlı performanslarını oldukça merak ettiğim Soft Metals ikilisi, debut’lerine göre ‘Lenses’ta elektro-pop’tan, bol vokalli ve synth’li çözümlemelere gitmişler. Bu arada dans edilebilirlik katsayısını da birazcık arttırmışlar. Albümün isim parçası ‘Lenses’, ikilinin Portland’dan Los Angeles’a evrilen yaşamlarının bu süreçte nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor. ‘When I Look Into Your Eyes’ bir Goldfrapp parçası gibi tınlıyor. ‘Interobserver’ ise deneysel taraflarını açığa çıkaran bir synth senfonisi. Her daim melodik armonisi üst seviyede, ‘ucuz’ analog sample’larla donatılmış güzel müzikler nasıl yapılır, Soft Metals bu anlamda bir ders niteliğinde. Son dönem yıldızı parlayan Eaux’ye de çok benziyor müzikleri. Ama Patricia ve Ian, aralarındaki elektrik sayesinde, yaptıkları müziği bir fersah yukarıya taşımayı başarıyor. Biraz daha sihirli şeyler yapıyorlar. Soft Metals, modern zamanların synth müziklerinin hakkını fazlasıyla veriyor.


  ETİKETLER:

  Flört

  ,

  Müzik

  ,

  Ucuz

  ,

  Kadın

  ,

  Modern

  ,

  elektrik

  ,

  ders