Modernleşme gelenekle içiçedir

Modernleşme gelenekle içiçedir
Modernleşme gelenekle içiçedir
Günseli Kato, Ankara'da ilk sergisini Port Art Sanat Galerisi'nde açtı. Kato ile Osmanlı ve Japon saraylarına uzanan, gelenek ile gelecek arasında bağ kuran eserlerini konuştuk.

Ankara ’da ilk kez sergi açıyorsunuz. Nasıl bir his bu, serginiz nasıl karşılandı Ankara’da?
Türkiye ’ye döndüğümden beri büyük şehirlerden bir kaçında sergi ve performanslarım oldu, Ankara benim için çok önemli bir merkez olmasına rağmen gecikmeli olsa da takip eden sanatseverlerle buluşmak güzel, duygusal bir buluşmaydı.
Sergiyi nasıl oluşturdunuz, nelere dikkat ettiniz, neler var sergide?
Bu çalışmalarım uzun yılların birikimi, çizimle başlayıp küçük objelere dönüştürüp daha sonra büyük ölçekte konsept sergisine dönüştürmek. Minyatür diye adlandırdığımız, Uzakdoğu, Orta Asya ve bizim ülkemizi de içine alan bu resim tekniğinin modernleşmesi yani ayaklanmasıdır. Bu sergide atlar başrol oyuncusu, hayat ağaçları, kaplanlar, insan portreleri ve heykelleri bulunuyor.
Serginin başlığı ‘Evvel Zaman İçinde’. Resim ve heykellerinizle masal dünyasına bir yolculuk mu vaat ediyorsunuz izleyiciye?
‘Evvel Zaman İçinde’ izleyiciye bir şey vaat etmiyor, hissettiriyor. Doğudaki gelenek yani var olanı dönüştürmek ve belli bir üsluba uyarlamak. Moderni yaratmak. Modernleşme gelenekle iç içe bir kavramdır, bu karışımda bana özgü benzersizdir.
Eserlerinizde geleneksel sanat, Osmanlı ve Japon saray sanatı etkisi hissediliyor. Bu tercihinizin sebebini öğrenebilir miyiz? Geleneksel sanat, minyatür sanatı ne tür olanaklar sunuyor size?
Eserlerimde Doğu sanatınının etkisini oldukça hissedersiniz, yirmi yılını oralarda geçirmiş bir sanatçı olarak tercih etmiş olduğum bu eskiyle yeninin bütünleşmesi, geçmişi bugünde kullanmak, bugünün sanatında yeniyi yepyeniyi yakalamak, doğu vizyonunun bana sunduğu en doğru öğretidir. Minyatür ve buna benzer resim tekniklerini ne kadar çok görür ve izlerseniz bu olanakların hepsini ve daha çoğunu size sunabilir.
Geleneksel sanatları sizin gibi günümüze taşıyarak çağdaş bir bakış açısıyla yorumlayan sanatçı sayısı az. Neden sizce?
Osmanlı geleneğinin 19. yüzyıldan itibaren reddedilmesi ve cumhuriyetin de bu ret mirasını devralması bunun yarattığı boşluk, geleneksizliğin geleneğini yaratmıştır. Bu düşünce halihalihazırda devam ettiği müddetçe sayılarda artmayacaktır.
‘Evvel Zaman İçinde’ sergisi, Ankara Port Art Sanat Galerisi’nde 5 Ocak’a kadar görülebilir.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  sanat

  ,

  hayat

  ,

  Resim

  ,

  Asya

  ,

  sergi

  ,

  zaman