'Modernlik' için çağrı!

'Modernlik' için çağrı!
'Modernlik' için çağrı!
Radikal, 'Modernlik? Fransa ve Türkiye'den Manzaralar' sergisinin açılışına 20 adet çift kişilik davetiye veriyor.

5 Ocak saat 19.00'de İstanbul Modern'de yapılacak serginin açılışına katılanlardan olma için yapmanız tek gereken “Modernlik? Fransa ve Türkiye ’den Manzaralar” sergisinde kaç sanatçının yapıtları yer alıyor? sorusuna yanıt vermek.

Sorunun doğru yanıtını radikaldenkazan@radikal.com.tr ‘ye gönderin. Serginin açılışana katılacak şanslı çiftlerden biri de siz olun..

 

MODERNLEŞMENİN ETKİSİNİ ARAŞTIRIYORModernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar sergisi, modernleşmenin günümüz sanatına olan etkilerini araştırıyor. Sergi, sanatçıların modernlik projeleriyle hesaplaşmalarını ve bugün hala gündemde olan modernlik olgusunu ele alıyor.

Sergideki çalışmalar görsel sanatların bir yandan eleştirdiği diğer yandan sonsuz bir araştırma imkanı olarak gördüğü modern hayatın dinamiklerine odaklanıyor. Dünya küreselleşmeyle farklı, derin ve karmaşık ilişkilerinin yaşandığı, yeni teknoloji ve sosyal medya kullanımının girift yapılar oluşturduğu bir dönemden geçiyor. Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar ise, günümüzün göreli yönsüz dünyasında modernliğin geride bıraktığı tortuların hayatımıza nasıl sızdığını hatırlatmaya çalışıyor. Türkiye'den ve Türkiye’nin modernleşme serüvenindeki rol modellerinden biri olan Fransa’dan sanatçılara yer veren sergi, modernliğin farklı biçimlerde sürekli karşımıza çıkan kalıntılarının bugün ve geleceği nasıl dönüştürebileceğini tartışmaya açıyor.

Sanatçılar: Nevin Aladağ, Fikret Atay, Kader Attia, Ayşe Erkmen, Cyprien Gaillard, Thomas Hirschhorn, Pierre Huyghe, Chris Marker, Sarkis, Hale Tenger, Nasan Tur

Küratörler: Çelenk Bafra, Levent Çalıkoğlu