Modigliani uzmanı sahteci çıktı!

Modigliani uzmanı sahteci çıktı!
Modigliani uzmanı sahteci çıktı!
Christian Gregori Parisot, sahte Modigliani resimleri sattığı için yakalanana dek İtalyan resim sanatının otoritelerinden birisi olarak kabul ediliyordu

Christian Gregori Parisot, sahte Modigliani resimleri sattığı için yakalanana dek İtalyan resim sanatının otoritelerinden birisi olarak kabul ediliyordu. Ünlü İtalyan ressam Legales Amedeo Modigliani’nin resim arşivlerinin başkanı olan Parisot, dünya genelinde Modigliani sergileri düzenliyor ve ‘Modigliani uzmanı’ olarak nitelendiriliyordu. İşin ironik kısmı, Parisot’un aynı zamanda İtalyan Kültür Mirası Koruma Kurumu’na danışmanlık yaptığı gerçeği. İtalyan polisi Parison ve sanat eserleri satan Matteo Vignapiano’u tutuklarken, 59 sahte eseri ele geçirildi.
İtalyan dedektifler, 2010’da Roma’da ‘Klasisizmden Kubizme Modigliani/Modigliani from Classicism to Cubism’ adlı koleksiyonda fark edilen 22 adet sahte resimden sonra araştırmalara başlamıştı.
İtalyan Kültür Bakanlığı’nda üst düzey memurlardan ve aynı zamanda Parisot’un Modigliani Enstitüsü üyelerinden Claudio Strinati, yıllardır bu gerçeğin açığa çıkmamasını enteresan bulduğunu söyledi.
Bir diğer ilginç nokta ise 2008’de Modigliani uzmanı Parisot’un sahtecilikten cezalandırıldığı iki yıl hapis ve 16 ay işten uzaklaştırma cezasının 8 bin euro para cezasına çevrilmesi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Euro

  ,

  Roma

  ,

  sanat

  ,

  Resim

  ,

  Para

  ,

  Ünlü

  ,

  hapis

  ,

  kültür

  ,

  Enteresan

  ,

  koruma