MoMA'da şarkılar söylüyor!

MoMA'da şarkılar söylüyor!
MoMA'da şarkılar söylüyor!

Sergi, Ankara nın kentsel dönüşüm sürecini konu alıyor.

Sanatçı Ferhat Özgür'ün kişisel sergisi 'Şarkı Söyleyebilirim' New York Modern Sanatlar Müzesi'nde (MoMA) açıldı. Sergi 31 Aralık'a kadar devam edecek...

Türkiye çağdaş sanatının önemli isimlerinden Ferhat Özgür’ün ‘I Can Sing’ (Şarkı Söyleyebilirim) adlı kişisel sergisi New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) PS 1’de açıldı.
31 Aralık’a kadar sürecek olan serginin küratörlüğünü MoMA’nın başküratörü Klaus Biesenbach üstleniyor. Sergi ismini, sanatçının sergide yer alan videosunun başlığından alıyor.
İlk kez 6. Berlin Bienali’nde uluslararası bir ortamda gösterilen ve daha sonra pek çok yurtdışı sergide de yer alan videoda Özgür, Ankara ’nın kentsel dönüşüm sürecinde bertaraf olmuş mimari dokusu içerisinde, modernleşmeye adapte olmaya çalışan tipik bir Anadolu kadınını, minareler ve harabelerin baskın olduğu bir peyzaj ortamında İngilizce bir şarkıyı dillendirmeye çalışırken gösteriyor.
Videoda, Leonard Cohen’in klasikleşmiş hit’i ‘Hallelujahn’ın Jeff Buckley cover versiyonu kültürel geleneklerin ve kimliklerin ortadan kalktığı bir ağıta dönüşüyor. Oyuncunun performansıyla, övgü ve umutsuzluk, İslam ve Hıristiyanlık, Batı etkisi ve Türk gelenekleri arasındaki çizgiler bulanıklaşırken modernleşmenin kaçınılmaz sonuçları müzikal siyasallık aracılığıyla ima ediliyor.
Londra’daki Zabludowicz Vakfı ve Milano’daki Sandretto Vakfı koleksiyonlarında da bulunan ‘I Can Sing’ adlı yapıt, önümüzdeki günlerde Hollanda’da Mondrian Vakfı tarafından desteklenen ‘Social Sound’ adlı uluslararası sergide de yer alacak. Sanatçı 2013 Şubat ayında ise İsveç’te bulunan Marabouparken Parkliv Çağdaş Sanat Mekânı’nda kişisel bir sergi açacak. İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Ferhat Özgür, çalışmalarını İKSV sorumluluğunda finanse edilen Cite des Arts International’in konuk sanatçısı olarak Paris’te sürdürüyor ve Galeri Zilberman tarafından temsil ediliyor.
Ayrıntılı bilgi için: http://momaps1.org/exhibitions/view/362