Mona Lisa'nın sırları bitmiyor, tükenmiyor

Mona Lisa'nın sırları bitmiyor, tükenmiyor
Mona Lisa'nın sırları bitmiyor, tükenmiyor

Ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin ‘Mona Lisa’ adlı portresi tartışma konusu olmaya devam ediyor. Uzun yıllar sanat tarihçileri Mosa Lisa’nın esrarengiz tebessümünü tartıştı. Şimdiyse gözlerinin içinde saklı kodlar bulundu. Uzmanlar çıplak gözle görülmeyen, fakat büyüteçle bakılınca ortaya çıkan kodların anlamını çözmeye çalışıyor.
Tablo en az 500 yaşında olduğu için, harflerin net bir şekilde yorumlanması mümkün değil. Sağ gözün içinde L ve V harfleri olduğu savunuluyor. Bu harfler, sanatçının ismini içeren bir tür imza olabilir. Sol gözdeyse C ve E’nin varlığından söz ediliyor, fakat bu harflerin gizemi açıklanamıyor. 

Kendisini kadın gibi mi çizdi?
İtalya Doğal Miraslar Komitesi Başkanı Silvano Vincenti, ‘Mona Lisa’nın gözlerini araştırma fikrinin, komite üyesi Luigi Borgia’ya ait olduğunu belirtti. Bir antikacıda bulduğu 50 senelik küflü kitabın, tabloda gözlerde saklı işaret ve sembollerden bahsetmesi üzerine Borgia, mevzuyu Vincenti’ye danışmış. Komite, Da Vinci’nin mezarını açmak için de istekte bulunmuş. Amaç, Da Vinci’nin kafatasını inceleyerek, portredeki figürün, Da Vinci’nin ta kendisi olup olmadığını görmek...
Da Vinci’nin başyapıtlarından ‘Mona Lisa’, çok sayıda teorinin odak noktası. Öncelikle, tablodaki kişinin kim olduğu bilinmiyor. Bazı sanat tarihçileri, Aragon ailesinden Milan Düşesi Isabella olduğunu düşünürken, Giuliano de Medici’nin metresi olduğunu söyleyenler de var. Son teori, ressamın kendisini kadın olarak çizdiği... (Deutsche Welle, bbc )


  ETİKETLER:

  İtalya

  ,

  BBC

  ,

  sanat