Monet'ye hücum...

Monet'ye hücum...
Monet'ye hücum...
Sabancı Müzesi'ndeki 'Monet'nin Bahçesi' sergisini 150 bin kişi gezdi.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM), 6 Ocak’ta sona eren ‘Monet’nin Bahçesi’ sergisi izleyici akınına uğradı. 2012 yılının en önemli sanat olaylarından biri olarak kabul edilen sergiyi 76 günde 150 bin fazla kişi ziyaret etti. Sanatseverlerden büyük ilgi gören sergi, Sabancı Holding’in ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.
SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Monet, izlenimcilik akımına ismini veren, sanat tarihinin çok önemli isimlerinden biri. 10. yılımızı kutladığımız 2012’de Monet gibi dev bir ismi ağırlamaktan büyük gurur duyduk. Türkiye ’nin farklı şehirlerinden sergiyi ziyaret etmek için müzemize gelen her yaştan sanatsever ve eserlerin önünde biriken kalabalıklar bizi çok mutlu etti” dedi.

Sergiden notlar...
- “Belki de ressam olmayı çiçeklere borçluyum” diyen Monet’nin İstanbul ’daki sergisinde sanatçının olgunluk dönemine ait çiçek ve doğa temalı tabloları yer aldı.
- İzlenimcilik akımına ismini veren Claude Monet’nin Giverny Bahçesi’ndeki evi, geç dönem bahçe manzaraları, nilüferler ve ünlü Japon köprüsü tablolarının yanı sıra, yakın arkadaşı ressam Auguste Renoir imzalı Monet ve eşi Camille’in portreleri, kişisel eşyaları ve fotoğrafları da sergilendi.
- Marmottan Monet Müzesi işbirliğiyle düzenlenen sergi kapsamında çocuk ve yetişkinlere özel tasarlanan eğitimler, konferanslar, film gösterimleri de gerçekleştirildi.
- Monet ailesine mensup sanat eleştirmeni Philippe Piguet de sergi kapsamında “Claude Monet-Nilüferler, Doğal Ortamında Bir Eser” isimli bir konferansla sanatseverler buluştu.
- Serginin en yoğun ziyaret edilen günleri çarşamba, cumartesi ve pazar oldu.