Monica olayını aşkla aşmış

Monica olayını aşkla aşmış
Monica olayını aşkla aşmış
'Haydi Gel Bizimle Ol' programında dolaylı olarak Monica Lewinsky olayı sorulan Hillary Clinton, 'Zor zamanları aşkla aştım' dedi


ANKARA - Türkiye’yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton NTV’de de Müjde Ar, Çiğdem Anad, Pınar Kür ve Aysun Kayacı’nın ‘Haydi Gel Bizimle Ol’ programına katıldı. Clinton’ın programa katılacağının öğrenilmesinin ardından ‘eşi Bill Clinton’ın Oval Ofis’te stajyer Monica Lewinsky ile yaşadığı evlilik dışı ilişkiye’ ilişkin soru sorulmayacağı yönünde haberler yapılmıştı. Ancak dolaylı gelen soruya Hillary Clinton şu yanıtı verdi: “Zor zamanları aşkla aştım.”


‘Orta şekerli bir kadınım’

Hillary, Ankara Kalesi’ndeki Rahmi Koç Müzesi’nde çekilen ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı ‘Haydi Gel Bizimle Ol’da yarım saat boyunca 11 soruyu yanıtladı. Hillary için bu kanal ve programları ABD Büyükelçiliği’nin belirlediği öğrenildi. Gündüz çekilen ve akşam yayımlanan programda kendini ‘orta şekerli kadın’ olarak tanımlayan Clinton’a, orta şekerli Türk kahvesi ikram edildi. Clinton’a ‘Haydi Gel Bizimle Ol’ programında hem özel hem de politik hayatıyla ilgili sorular soruldu.
Erdoğan’ın ABD Dışişleri’nin 2008 İnsan Hakları Raporu’nda Türkiye’ye çok sert eleştiriler yöneltilmesiyle ilgili ‘Miss Clinton, bu nasıl rapor’ diye sorup sormadığıyla ilgili “Evet sordu” diyen Hillary Clinton, ABD’nin düşünce, basın, ifade özgürlüğüne ne kadar önem verdiğini anlattı.
Clinton “AKP iktidarıyla Türkiye nereye doğru gidiyor? Ilımlı İslam cumhuriyeti mi kurulacak, yoksa demokrasi yolunda mı ilerliyor?” sorusuna, “Türkiye’nin demokrasi yapısı sağlam. Ilımlı İslam cumhuriyeti kurulması yolunda ilerlemiyor” yanıtını verdi. Clinton, eşi Bill Clinton’un Oval Ofis’te stajyer Monica Lewinsky ile yaşadığı evlilik dışı ilişkiye gönderme yapılarak sorulan “zor zamanları nasıl aştınız” sorusuna da “Hiç kimsenin hayatının bir gemi gibi düzgün gittiğini düşünmüyorum. Zor zamanları aşkla aştım. Ayrıca ailem, inancım ve arkadaşlarım hep yanımdaydı. Çok şanslıyım ve ailem beni hep destekledi... Yani aşk her şeyden önemlidir...” yanıtını verdi.
Pınar Kür’ün kadın hakları konusunda Türk kadınlarına neler önerebileceğini sorması üzerine Clinton kadın hakları mücadelesinin önemini anlatarak yanıt verdi: “Ben Türk kadınlarını çok takdir ediyorum. Kadınların birbirini desteklemesinin önemli olduğunun bilincindeyim... Engelleri aşmak, sınırları kırmak gerekli.”
Clinton Aysun Kayacı’nın ABD?Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın kıyafeti konusundaki bir sorusu üzerine “Harika giyiniyor...Sizde çok şık giyiniyorsunuz. Sizlerin çok hoş bir stiliniz var. Ama benim bu konuda çok yetenekli olduğumu söyleyemem” dedi. (Radikal)