Montrö Caz Festivali yetim kaldı

Montrö Caz Festivali yetim kaldı
Montrö Caz Festivali yetim kaldı
Montrö Caz Festivali'nin kurucusu ve başkanı Claude Nobs, 76 yaşında hayata veda etti

Montrö Caz Festivali’nin kurucusu ve başkanı Claude Nobs, hayata veda etti. Dünyanın en önemli müzik adamlarından biri olarak kabul edilen Nobs, 24 Aralık günü İsviçre’nin Montrö kenti yakınlarında kayak yaparken düşmüş ve komaya girmişti. 76 yaşındaki Claude Nobs, dün gece , tedavi altında tutulduğuu hastanede hayata veda etti.
Nobs’un, 1967 yılında, Atlantic Records’un sahibi Nesuhi Ertegün ile birlikte, Charles Lloyd ve Keith Jarrett’ı konuk ederek başlattığı Montrö Caz festivali, bugüne dek aralıksız gerçekleştirildi. Festival dahilinde, 1971 yılında Frank Zappa sahnedeyken bir yangın çıkmış, konser salonu kül olmuş; Deep Purple da bu yangına ithafen ünlü hit şarkısı, ‘Smoke on the Water’ı yapmıştı.

Claude Nobs'un ölümünün ardından, Montrö Caz Festivali için birlikte çalıştığı ekibi, festivalin resmi internet sayfasından bir mesaj yayımladı. Mesajda; "Bizi asla ulaşamayacağımızı düşündüğümüz bir yere taşıdığın için teşekkür ederiz. Bize öğrettiğin her şeyi ve ruhunu, koruyup sürdürmeye devam edeceğiz." denildi.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  İsviçre

  ,

  caz

  ,

  Müzik

  ,

  Kayak

  ,

  Ünlü

  ,

  Gece

  ,

  Resmi

  ,

  Konser

  ,

  Aralık