Moskova'da bayram sokaklara taştı

Moskova'da bayram sokaklara taştı
Moskova'da bayram sokaklara taştı
Haber: NERDUN HACIOĞLU / Arşivi

MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’da Kurban Bayramı’nı kutlamaya başlayan yaklaşık 2 milyon Müslüman 12 milyonluk şehirde sadece dört cami bulunması nedeniyle bayram namazını sokaklarda kılmak zorunda kaldı.

Moskova’da Müslümanların bir numaralı ibadethanesi “Merkez Cami” etrafında kalabalık daha gün doğmadan toplanmaya başladı. Caminin içinde yer bulmak için bazı kişilerin gece yarısından namaz yeri nöbeti tuttuğu da halk tarafından dile getirildi.

Normalde 3 bin kişi alan caminin yetmeyeceği önceden çok iyi bilindiği için Moskova Belediyesi cami etrafında caddeleri trafiğe kapatarak 2 kilometre kare yüzölçümünde boş alan hazırladı. Bayram namazı ilave hoparlörlerle sokağa yansıtılırken, yanında seccade getirmeyen halka da ilginç bir hizmet sunuldu. Bayram namazının kılındığı caddelerin başına birkaç seyyar satış noktaları kurularak isteyene duvar kağıdından 1,5 metre boyundaki kağıt parçası 10 ruble karşılığında satıldı.

Moskova Müftülüğü açıklamasına göre bayram namazı için sadece “Merkez Cami” etrafında yaklaşık 50 bin kişilik kalabalık topladı. Namaz kılanlar arasında Tatar, Türk, Azeri, Dağıstanlı, Çeçen ve daha bir dizi geleneksel Müslüman halklar yanı sıra Slav olan birçok kişinin de bulunması dikkat çekti.

Bayram namazı sonrasında halk kurban kesimi için şehir çıkışına doğru yöneldi. Moskova’da ulu ortada kurban kesimi yasak olduğu için kesim bu iş için ayrılan kırsal bölgede gerçekleşti.

Kurban bayramının geride kalan Moskova halkına tanıtılması için de şehirdeki 10 restoran ile özel anlaşmalar yapılarak birkaç gün boyunca isteyene kurban etinden haşlama, döner ve etli pilav da dağıtılacak.

Rusya’nın resmi dini Ortodoks Hıristiyanlık olması nedeniyle Kurban Bayramı resmi tatil günü ilan edilmemesi Müslüman halka iş gününün trafik çilesini çektirdi.