MovieMax yineleniyor

Digiturk son birkaç aydır müjdeleyip duruyor, "MovieMax yenileniyor, MovieMax yenileniyor, MovieM...," diye.

Digiturk son birkaç aydır müjdeleyip duruyor, "MovieMax yenileniyor, MovieMax yenileniyor, MovieM...," diye. (Hatta bambaşka bir ürünün eski reklam şarkısını hatırlıyor insan: MovieMax'ten müjde size, rahat kanal, müjdeeee...) Bu duyurunun uygulamaya geçtiği kasım ayı itibarıyla, yenilenmeyi pek de kutlu bir gelişme olarak görmediğimize dair bir his, yazının şu noktasına kadar oluşmuştur sanıyoruz. Yenilik deyince, akla daha fazla çeşit, daha sağlam filmler geliyor. MovieMax'te bir değişim olduğu doğru ama bu daha çok bir 'yineleme' gibi görünüyor.
Gece filmlerinin 21.15'ten 20.30'a çekilerek hafta içi gecelerinde fazla geç bir saate kalmadan iki film izleme imkânının doğması, iyi düşünülmüş. Kapalı Gişe kuşağının "haftada üç gece ile bomba gibi" olduğu ise tartışılır. Mesela bu kuşakta kasım ayının ilk üç filmi Yenilmez / Undisputed, Asansör / Down ve Beverly Hills Ninja'ydı ki, bu filmlerin iyi veya kötü olduğunu hiç karıştırmadan şu söylenebilir: Kesinlikle 'kapalı gişe' sınıfına girmiyorlar. Yani söz konusu filmlerin 'kapalı gişe' diye sunulması, bizim bu yazının anonsuna 'yılın kısa öyküsü' dememizden pek farklı değil. (Gerçi CNBC-e'de bu konuda pek farklı değil ama, en azından bunun için para istemiyor.)
Bunları geçelim, asıl mesele başka aslında. "MovieMax'te bir film yayınlanırken, o filmi iki saat sonra MovieMax 2'de" bulacağımızı bilmenin nesi iyi? Bir sinema meraklısı, Digiturk'e üye olurken MovieMax ve MovieMax2 diye iki ayrı kanal olduğunu, bol bol, çeşit çeşit film izleyeceğini düşünüyor. Doğal olarak. Oysa aynı filmler, (ki bunu biraz sübjektif bulabilirsiniz ama, bizce kalitede de bir miktar düşüş söz konusu) 'yenilenme' çerçevesinde 'yineleniyor'. Bu mantığa göre, genellikle 150 küsur filmin yer aldığı ve "onu kaçırıyorum, bunu kaçırıyorum" diye kıvranmamıza neden olan İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde bu yıl dönüp dolaşıp sadece 30 film gösterseler, "ne güzel, hiçbirini kaçırmayacağız," diye sevinecek miyiz?
Dünya kadar film var ve bir sinema tutkunu, ne kadar vaktini ayırırsa ayırsın, o filmlerin hepsini birden izleyemeyeceğini acı içinde de olsa, kabullenmeyi başarabiliyor. Çok sayıda filme ulaşmak için para ödediğimiz bir kanalın bizim için bu konuda endişelenmesine lüzum yok açıkçası.
Filmlerin tekrar edilmesi, son derece makul elbette. Ancak bunun ölçüsü bu kampanyada kaçmış durumda. İki MovieMax kanalında filmler habire kendini tekrar ettiği gibi, programların yarısı da dizilerle geçiyor. Halbuki biz MovieMax'i, esas itibarıyla bir film kanalı olarak tanımıştık. Sevgili Digiturk yetkilileri, aynen dediğiniz gibi "randevularımızı ayarladık, mısırlarımızı hazırladık", ama izleyecek filmi zor buluyoruz. 'Yenilenme' yerine, biz yine MovieMax'te eskisi gibi, hangisine yetişeceğimizi şaşıracak kadar çok filmle karşılaşmayı tercih ediyoruz.