'Mr. Erdogan bağımlısı olur'

'Mr. Erdogan bağımlısı olur'
'Mr. Erdogan bağımlısı olur'
Fransa ikametgâhlı iki İsrailli'den oluşan Boogie Balagan, 25 Ocak'ta İstanbul'da. Oryantal rock'n'roll eğlenceli, ama Azri ve Gabri'nin ütopik Filisrail şehrinde fazlası var
Haber: PINAR ÖĞÜNÇ - pinar.ogunc@radikal.com.tr / Arşivi

Onlara “Nerelisiniz?” diye sorulduğunda “Filisrail” diyorlar; şarkılarında Filistin ve İsrail’den yarattıkları hayali şehirlerinden sesleniyorlar. Bunun üzerine de düşünmek lazım, hayatın ve tarihin ütopikleştirdiği bu dileğin, ancak bir Filistinli’yle bir İsrailli müzisyen buluşunca ortaya çıkabileceğine inanılıyor. Ya böylesi bir ikili daha ‘kardeş’ ve şık bir kombinasyon gibi geliyor insanlara ya da iki İsrailli’de böyle bir arzu yeşereceğine dair inanç sıfır. Ama, hayır, Filisrailli Boogie Balagan, Fransa’da yaşayan iki İsrailli’den, Azri ve Gabri’den (sahne âleminde soyadı geçmiyor) müteşekkil bir grup.
Temiz bir rock’n’roll, dozunda oryantal nağme ve komikler... Arapça, İbranice, İngilizce, Fransızca ve Yunanca’nın bir arada olduğu şarkıları dinlediğinizde, o tatlı aksandan ‘Bunlar Ortadoğulu’ dersiniz ama daha ileri gidemezsiniz. Amaçları da zaten bu. Solist Gabri ve gitarist Azri’yi Fransa’da buluşturansa Ortadoğu ‘groove’uyla Muddy Waters şarkıları yorumlama hevesi. O kadar bereketli bir noktaya parmak atmışlar ki, peşinden bir grup gelmiş.
İlk albümleri ‘Lamentation Walloo’, bir süre önce Sony tarafından Türkiye’de de satışa sunulan grup, 25 Ocak akşamı garajistanbul’un üçüncü yaşı sebebiyle düzenlenen gecede sahne alacak. Bizim mail trafiğimizden bunlar çıktı...

Sizin tahayyülünüzdeki Filisrail nasıl bir yer?
Bu şehri yaratarak doğru dili bulduğunuzda sınırların kolayca aşılabileceğini kanıtlamak istiyoruz. Filistin ve İsrail halkları, kültürü, mizah anlayışı, müziği, sineması, mutfağı, her şeyiyle birbirine sandıklarından daha yakındır. Onları ayırmaya çalışan insanlığın bir bölümü sadece. Belki nostaljiğiz ama umutluyuz.
Çok eğlenceli bir müzik yapıyorsunuz, bazı şarkılarınızın sözleri komik hatta. Buna karşın varlığınızla bir politik mesajsınız. Siz meseleye naif yanından bakmayı seçerken, bunun ağırlığını taşımak zor mu?
Evet Filisrail ütopik, evet naif bir şehir tahayyülü. Mücadele edemediğimiz kadarından uzak durarak, sınırların olmadığı, sevginin, kardeşliğin bulunduğu bir ortamda, herkesin tek bayrakta, rock’n’roll bayrağında yaşadığı bir şehirden söz ediyoruz. Bunun için bulduğumuz yol, farklı dilleri bir arada kullanmak, bildik ‘milliyet’ anlayışını tersyüz etmek ve mizahtan, sokak ağzından, hatta küfürlerden yeni bir Boogie Balagan dili yaratmak...  Tabii ki çalarken kim ya da nereli olduğumuzun farkındayız, ama müzik her tür spesifik kimlikten daha güçlü. Fransa’da yaşayan Müslüman kitle sağ olsun, onlardan o kadar pozitif bir tepki alıyoruz ki, gerçekten bir an sınırların yok olduğunu düşünüyoruz. Tamam, uzaktan çok ütopik ve naif görünebiliriz, ama sanatçılar da hayal kurmayı ve ümit etmeyi bırakırsa başımıza neler gelir...

Filistin’de gerçekten yaşanmakta olanlara dair ne dersiniz?
Sonu gelmez politik çekişmelere karşı bizim bir tek mizahımız var. Rock evrenseldir, gitarın insanları bir araya getirme gücü tartışılamaz. Biz bunu kullanıyoruz. Ama Filistin devletine kesinlikle inanıyoruz; barışa doğru ilk adım bu.

Fransa’da yaşıyorsunuz. İsrail, Filistin konserleriniz oluyor mu, nasıl geçiyorlar?
Her altı-sekiz ayda bir mutlaka İsrail’de konserlerimiz olur. Elimizden geldiği kadar da Filistin gençliğiyle bağlantıdayız. Mesela Hayfa’da bir barış konserinde, hem İsrailli müzisyenlerle, hem Filistinli hiphopçularla birlikteydik. Onun dışında Lübnan, Ürdün, Mısır ve Türkiye’den dinleyicilerimizle internet üzerinden buluşuyoruz. Sabırlı olmamız lazım, çünkü farklı düşünmek isteyenlerin üzerinde büyük baskı var. 

İstanbul’a ilk seferiniz olacak galiba. Ne geliyor aklınıza bu şehre dair?
Evet, ilk ve çok heyecanlıyız. Aklımıza tatlı insanlar geliyor, zengin bir tarih geliyor, mimari, yemekler... Bir de Erkin Koray geliyor. Bir de ‘harika’ lafını biliyoruz!

Davos’taki ‘One minute’ hadisesini bizden iyi biliyorsunuzdur. Erdoğan, Boogie Balagan’ı dinlese ne hisseder, ne düşünür?
Mister Erdogan buyursun, konserimize gelsin çok isteriz. Ama dikkatli olması lazım. Boogie Balagan çok etkili bir barış silahıdır. Bizim müziğimizin bağımlısı olabilir.