MSN çocuklar için 'chat'i feda ediyor

Microsoft internet servisi MSN, sohbet odalarını 14 Ekim'den itibaren Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Asya'nın birçok bölgesinde çocukları kötü yönde etkilediği gerekçesiyle kapatıyor.

LONDRA - Microsoft internet servisi MSN, sohbet odalarını 14 Ekim'den itibaren Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Asya'nın birçok bölgesinde çocukları kötü yönde etkilediği gerekçesiyle kapatıyor.
MSN İngiltere sorumlusu Matt Whittingham sohbet odalarında yapılan uygunsuz konuşmalara ve site bağlantılarına engel olmak için bu kararı aldıklarını açıkladı. MSN üzerindeki diğer sohbet odaları ise 24 saat denetlenecek ya da abonelik sistemiyle kontrol altında tutulacak. Çocukları koruma derneklerinin de destek verdiği karar, gençlerin korunması
açısından büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.
Açıklamasında kendisini çocuk olarak tanıtan yetişkinlerin sohbet odalarında gezinerek gençleri hedef alan yaklaşımlarının da sona ereceğine değinen Whittingham, "Birçok yetişkin, 16 yaşından küçükmüş gibi davranarak bu yaştaki gençlerle küfürlü konuşmalar yapıyor" dedi. 9-16 yaş grubu arasındaki çocukların beşte birinin sohbet odalarına girdiği tespit edilirken bunların onda birinin yüz yüze görüşme yaptığı açıklandı. Sohbet odalarından uygunsuz sitelerin tanıtımları da yapılıyor.
Whittingham, yeni sistemle sohbetçilerin kiminle konuştuklarını kontrol edebileceklerini söyledi. Kullanıcılar birbirlerinin e-mail adresini öğrendikten sonra o kişinin arkadaş listesine girebilecek.