'Mübarek' dostu kurtaramadı

'Mübarek' dostu kurtaramadı
'Mübarek' dostu kurtaramadı

Lübnanlı şarkıcı Temim, Mustafa?yla ilişkisini bitirince öldürüldü.

Mısır'da Devlet Başkanı Mübarek'in oğlunun yakın arkadaşı işadamı, eski sevgilisinin öldürülmesi davasında ölüm cezası aldı

KAHİRE - Mısırlı işadamı, emlak zengini Hişam Talat Mustafa, Lübnanlı şarkıcı Suzan Temim’in öldürülmesiyle ilgili davada suçlu bulunup ölüm cezası aldı. Kahire’de görülen davada, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in oğlu Cemal’e yakınlığıyla bilinen Mustafa, eski sevgilisi Temim’i öldürtmekten suçlu bulundu. İktidardaki Milli Demokratik Parti üyesi Mustafa’ya verilen ceza, Mısır’da elit tabakadan insanların genelde ‘kanun üstü’ görülmesi nedeniyle şaşırttı.
Mahkeme, Mustafa’nın Temim’i Dubai’de öldürmesi için 2 milyon dolar verdiği polis Muhsin Essukkeri’yi de idama mahkûm etti. Boğazı kesilerek öldürülen Suzan Temim’in, cinayetin ardından yatağında çekilmiş fotoğrafları tüm Ortadoğu’da tabloid gazeteleri kaplamış; haber, güzel diva sevgilisini öldürten, reddedilmiş âşık öyküsü eşliğinde verilmişti. 
Medyadaki aşırı ilgi sonucu hâkim 27 mahkeme oturumunun tamamını kapalı gerçekleştirmişti. Mustafa’nın babası Hüsnü Mübarek’in halefi olarak görülen Cemal Mübarek’le olan yakınlığı da medyadaki heyecanı artıran faktörlerdendi.
Arkadaşları Temim’in Mustafa’yla ilişkisini bitirdikten sonra Londra’ya, sonra da Dubai’ye taşındığını söylemişti. Yetkililer Mustafa’nın, Mısır’da sahibi olduğu Four Seasons otellerinden birinde çalışan güvenlik görevlisi Essukkeri’ye, Dubai’deki lüks dairesinde kalan Temim’i öldürmek için ödeme yaptığını öne sürmüştü. (ap, aa)