Mucit hemşire

Mucit hemşire
Mucit hemşire
Pansuman kolaylaştırıcı aparat geliştiren hemşire 10 bin TL ödül aldı

YALÇIN ÖZÜM

BURSA - Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başhemşiresi, 34 yaşındaki Özlem Bekteş, geliştirdiği ‘Stomatik' adı verilen aparata, patent aldı. Arkadaşlarının ‘Mucit Hemşire' adını verdiği Özlem Bekteş, bazı hastalıklar nedeniyle ameliyat olanların idrar ve dışkısını vücuttan, karın bölgesinde yapılan kanal aracılığı ile yerleştirilen torba aracılığı ile atmasını sağlayan buluşuyla ile Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın düzenlediği ‘Tıbbi Cihaz Proje Yarışması'nda birici seçilerek 10 bin TL ödülü kazandı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 11 yıldan bu yana hemşire olarak görev yapan Özlem Bekteş, 2001 yılında ‘Stoma Bakım Hemşireliği' eğitimi aldıktan sonra ‘Stomatik' adını verdiği aparatı bulma ihtiyacı duyduğunu söyledi. Eğitim aldıktan sonra servisine gelen stoma hastalarıyla yakından ilgilendiğini açıklayan Bekteş şunları söyledi:
“Hastaların yaşadığı problemleri yakından takip ettim. Daha sonra sağlık personeline de büyük kolaylık sağlayacak ‘Stomatik'i şekillendirdim. Basit ve fonksiyonel olan bu aparatı daha sonra, İtalya ve Türkiye'deki kongrelerde tanıttım. Hastanelerin ve tıp fakültelerinin ilgili birimlerine ‘tanıtım’ amacıyla gönderdim. Oluşturduğum ‘stomakit.com’ adını verdiğim internet sitesinde anketler yaptırdım. Önerileri değerlendirdim. Ne yazık ki, kullanıma hazır olan ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak aparatı, hastalarla buluşturamıyoruz. Nedeni ise üretecek, tanıtım ve pazarlamasını yapacak firma bulamayışımız.”

Özlem Bekteş, Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası tarafından birinci seçilip 10 bin TL ödül almasını sağlayan aparatının, hem klinik ortamda hem de ev yaşamında hastaların stoma bakımlarını kolaylaştırdığını söyledi.(dha)