Mucize piyanist göremiyor ama duyduğunu çalıyor

Mucize piyanist göremiyor ama duyduğunu çalıyor
Mucize piyanist göremiyor ama duyduğunu çalıyor

Paravicini, prematüre doğduğu için doğuştan görme engelli ancak müzik konusunda bir deha!

Doğuştan görme engelli olan İngiliz piyanist Derek Paravicini, duyduğu her şarkıyı anında çalabiliyor. Savant sendromlu genç müzisyenin başarı öyküsü ilginç!

LONDRA - İngiliz piyanist Derek Paravicini’n gözleri görmüyor ama duyduğu her şarkıyı anında çalabiliyor. 14 haftalık olarak dünyaya gelen Paravicini’nin, kendisinden önce doğan ikiz kız kardeşi gibi öleceği düşünülmüş ama o hayatta kalarak ilk mucizesini gerçekleştirmiş. Doğum sırasında göz damarları zarar gören ve retinasında derin hasar oluşan Paravicini, Savant sendromuna yakalandı. Otistik savant da denilen Savant sendromu matematik, müzik veya görsel alanda yetenekli otistik hastaların yaşadığı sendroma verilen ad.
30 yaşındaki genç müzisyen okuma yazma bilmiyor, fakat müzikle ilgili bilmesi gereken her şeyi her duyduğu melodiyi zihninde tutabiliyor. Paravicini büyük bir müzik yeteneğine sahip ama sözel yetenekleri oldukça sınırlı. İngilizcesi gayet iyi olan müzisyenin ifade yeteneği pek iyi değil. Ekolali olarak da bilinen, başkalarının sözcüklerini konuşma sırasında en baştan söyleyerek tekrarlama sorunu müzisyenin hastalık kaynaklı sorunları arasında bulunuyor.

Dadısı keşfetti
Paracini’nin normal bir çocuk olmadığını fark eden ilk kişiyse 12 yıl önce ölen dadısı Winifred Daly olmuş. Daly, müzisyenin dedesinden kalan küçük bir elektronik müzik aletini ona vererek onun bu yeteneğinin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamış. 1920’lerde ünlü jazz piyanisti George Shearing tarafından kurulan Linden Lodge adlı okulda yeteneğine yön veren ve onu destekleyen Prof. Ockelford’le tanışan Paravicini, profesöre minnettar olduğunu söylüyor. Profesörün de desteğiyle ilk konserini yedi yaşında Güney Londra’da Tooting Leisure Merkezinde veren müzisyen ondan istenen her şarkıyı eğer bir kere dinlediyse düşünmeden çalabiliyor. Müzisyenin annesi Mary Ann Parker Bowles, İngiltere Veliaht Prensi Charles’ın eşi Cornwall Düşesi Camilla’nın eski eşi Andrew Parker Bowles’un kız kardeşi. (The Daily Mail)