Mucizeden başkası değil

Mucizeden başkası değil
Mucizeden başkası değil
Almodovar'ın deyimiyle 'yürek parçalarcasına şarkı söyleyen Buika, yeni albümü 'La Noche Mas Larga'da da hayal kırıklığına uğratmıyor.
Haber: BANU ÖĞÜT / Arşivi

“Tek yaptığı yüreği parçalanırcasına şarkı söylemek. Ve söylediği her şarkı sanki onun son şarkısı.” Ünlü yönetmen Pedro Almodovar’ın, en can alıcı sahnelerinin sesi olmuş, İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Concha Buika için sarf ettiği sözler bunlar. Almodovar hayranları bilirler, yönetmenin filmlerinde boğazlardaki düğümü çözüveren ses olmuştur Buika. Öyle ki, Almodovar’ın son filmi ‘İçinde Yaşadığım Deri’de öyle bir sahnede devreye girer ki Buika, şaşkınlık verici bir dakikaya bile hüzün katar, izleyiciyi asıl görüntüden alır götürür. Hem isyanı hem hüznü aynı anda hisseder, bir sonraki parçasıyla flamenkonun o ateşli basamaklarını tırmanırsınız.
Buğulu sesiyle farklı duyguları bir arada hissettirmeyi başaran flamenkonun İspanyol kraliçesinin müzikal serüveni sokaklarda başladı. Mallorca doğumlu sanatçının Afrika kökenli oluşu, flamenkonun temelini oluşturduğu müziğine Afrika ezgilerini itinayla serpiştirmesiyle sonuçlandı. Annesinin zengin plak koleksiyonundan kendisine oluşturduğu bir repertuvarla sokaklarda boy gösteren sanatçı aynı zamanda yerli Çingene müziğini de ardına almayı ihmal etmedi. Flamenkonun kendisinin ilk göz ağrısı olduğunu söyleyen Buika’nın gerçek anlamda müzikal kariyeri ise 17 yaşında teyzesinin peşinden sürükleyerek götürdüğü bir blues kulübünde şarkı söylemesiyle başladı.
Tina Turner taklitleri

 1980’lerde Michael Jackson ve Madonna parçalarının birbiri ardına döndüğü yıllarda ise Buika, İspanya’nın belli başlı mekânlarında caz ve soul söylemeyi seçti. İspanyol sanatçıların albümlerinde geri vokallerde de yer almaya başlayan sanatçının en ilginç yılları ise şüphesiz Las Vegas’ta bir casino’da Tina Turner ve Diana Ross taklitleriyle sahne aldığı dönemdi.
Las Vegas gecelerinin ardından Mallorca’ya dönen sanatçı aynı sene bağımsız bir caz albümüne de imza attı. Ses getirmeyen albümü, sanatçının 2005 yılında Jacob Sureda yayımladığı ‘Mestizüo’ albümü takip etti. Küçüklüğünden beri âşığı olduğu flamenko ile caz, funk, gypsy ve Afro-Küba ritimlerini ustaca harmanlayan sanatçının fark edilmesi ise geleneksel copla parçalarını bir araya getirdiği ikinci albümü ‘Mi Nina Lola’ ile oldu.
Bu kez caz ağırlıklı
Albüm, İspanyol Müzik Ödülleri’nde, En İyi Prodüksiyon ve En İyi İspanyolca Albüm dallarındaki ödüllere layık görüldü. Buika için bir dönüm noktası sayılabilecek albüm birçok festivalde eleştirmenler tarafından da yüksek not aldı.
Ardından gelen üçüncü albüm ‘Nina de Fuego’ ise Latin Grammy ödülüne aday gösterildi. Sanatçı, Kübalı piyanist Chuco Valdes ile ortak çalışması olan dördüncü albümü El Ultima Trago ile nihayet Latin Grammy ödülünü kucaklamayı başardı. Sanatçı aynı zamanda İspanya’nın Grammy’si sayılan ‘Premio de la Musica’ ödülünün de sahibi oldu.
Flamenkonun divası, dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerle büyük bir dinleyici kitlesi yakaladı. Sanatçının New York konseri, The New York Times eleştirmeni Jon Pareless tarafından “Mucizeden başka bir şey değil” şeklinde yorumlandı. Sanatçı bu başarısının ardından en iyi parçalarını ‘En Mi Piel’ albümünde topladı. Mayıs ayında İstanbul ’u da ziyaret eden sanatçının son albümü ‘La Noche Mas Larga’ geçen ay yayımlandı. Farklı türleri bir araya getirmede bilinen ustalığını bu albümde de gösteren Buika, kendi kaleminden çıkan beş parçanın yanında Pat Metheny ile yaptığı ortak çalışmayla dinleyicilerini hayal kırıklığına uğratmıyor.
Albümde ‘La Navel del Ovido’, ‘Don’t Explain’ ve ‘Ne Me Quitte
Pas’ sanatçının duymaya alışkın olduğumuz klasik parçalarından. Sanatçının bu albüm esnasında Miami’ye taşınması etkisini göstermiş olacak ki, Amerikalı dinleyicilerine de ulaşmayı hedeflercesine bu kez caz ağırlıklı, flamenko vokallerinin yer aldığı bir albüm var karşımızda. ABD ’li caz ustası Abbey Lincoln ve Belçikalı şarkı yazarı Jacques Brel’in parçalarını da kendi tarzında yorumladığı albüm şüphesiz bu yazın favorileri arasında.