Mucizevi anın peşinde bir adam...

Mucizevi anın peşinde bir adam...
Mucizevi anın peşinde bir adam...

Çağatay Atasagun (altta) soranlara, erkek doğum uzmanı olabildiği gibi erkek doğum fotoğrafçısı da olabildiğini anlatıyor. FOTOĞRAFLAR: AA

Haber: NURAY GÜREL / Arşivi

İSTANBUL - Doğum yaklaştıkça tetikte beklemeye başlıyor. Sancılar sıklaştığında haber ona da uçuyor. Doğumhane kıyafetleri giyiyor, makinesini temizliyor ve kendi deyişiyle ‘en mucizevi an’ı fotoğraflarla öyküleştirmek üzere hazır hale geliyor.
İki yıldır, bebeğinin dünyaya geldiği anı kare kare saklamak isteyen annelerin yanında hazır bulunuyor. Meslektaşlarından farkıysa erkek olması. Erkek doğum fotoğrafçısı Çağatay Atasagun, “Doğum hayatın en mucizevi anı ve buna şahit olmanın keyfi bambaşka” diye anlatıyor: “Doğum anında yaşama atılan ilk adım ve alınan ilk nefes paylaşılıyor. Fotoğrafı çekerken o anı en güzel şekilde yakalamak için çaba harcanıyor. Doğum ekibiyle uyumlu çalışmak önemli. Tekrarı, ‘Bunu çekemedim’ deme şansınız yok. Çok dikkatli olmak gerekiyor.”
Atasagun normal doğuma da sezaryenle doğuma da giriyor. İlk doğum fotoğrafı çektiği zaman yaşadıklarını “Kendimi bütün bir makine gibi hissettim” diye anımsayan Atasagun, özellikle normal doğum sırasında çekimleri annenin baş hizasından çekimleri yaptığını anlatıyor. Kendi eşi de bebek bekleyen Atasagun, eşinin doğumuna hem destek olmak için, hem de fotoğraf çekmek için girmeye hazırlanıyor.