Muğla'da kaçırılan üniversiteli Feride Adana'da bulundu

Muğla'da kaçırılan üniversiteli Feride Adana'da bulundu
Muğla'da kaçırılan üniversiteli Feride Adana'da bulundu
Muğla'da 18 Haziran günü evine giderken kaçırılan Feride isimli genç kadın, alıkonulduğu Adana'nın bir köyünde bulundu. Saldırgan ve bir arkadaşı gözaltına alındı.

RADİKAL-Muğla’da 18 Haziran günü evine giderken kaçırılan Feride isimli genç kadın, alıkonulduğu Adana’nın bir köyünde bulundu. Saldırgan ve bir arkadaşı gözaltına alındı.
Sendika.Org’un haberine göre, Muğla’da Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden bir kadın 18 Haziran Perşembe günü akşam saatlerinde evine giderken kendisini uzun süredir taciz ettiği bilinen Ahmet A. ve onun dört arkadaşı tarafından kaçırıldı. Kaçırılan kadın mesaj atarak yardım talep etti. Ancak kadının arkadaşları polise gidip yardım talebinde bulununca geri çevrildi.

Polise başvuran üniversiteli kadınlar ifade verdi ancak polis, şikayetçiler birinci derece yakın olmadığı için işlem başlatmayı reddetti. Ayrıca saldırgan, genç kadını zorlayarak telefonda “kendi isteğiyle gittiğini” söylettirdi.

Üniversiteli kadınlar ise, saldırganın yanında rahat konuşması mümkün olmayan arkadaşlarının cep telefonuna “kurtarın beni, polise gidin” vb mesajlar attığını belirterek, olayın zorla kaçırma olduğunda ısrar etti. Muğla Emniyeti’nin üniversiteli kadının arkadaşlarının beyanını dikkate almaması üzerine CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Muğla milletvekilleri araya girdi.

KADINLAR SEFERBER OLDU
Saldırganın kimliği bilinmesine, kadının arkadaşları kaçırılma anının görüntülerine ulaşmalarına rağmen polis duruma müdahale etmemekte ısrar etti. Feride’den uzun süre haber alınamaması üzerine kadınlar #FerideNerede etiketiyle sosyal medyada kampanya başlattı.

Olay üzerine açıklama yapan Üniversiteli Kadın Kolektifi, saldırganın kimliğinin, olayın bir kaçırılma olduğunun bilinmesine rağmen duruma müdahale edilmemesini protesto etti. İlerleyen saatlerde de ülke çapında hızla eylem çağrıları yapıldı.

FERİDE BULUNDU

Kadınların başlattığı seferberlik sonuç verdi ve teknik takip sonucu Feride’yi kaçıran şahısların Adana’da gittikleri adres tespit edildi. Jandarma ekiplerinin olay yerine gitmesinin ardından Feride ve Feride’yi kaçıranlara ulaşıldı.Feride’nin sağlık durumunun iyi olduğu, Ahmet A. ve kaçırma olayına karışan şahıslardan biriyle birlikte ifade için Tufanbeyli Jandarma Karakolu’na götürüldüğü, Feride’nin arkadaşları, ailesi, avukatlar ve kadın örgütlerinin de harekete geçtiği öğrenildi. Feride’nin karakoldaki ilk sözü “Beni zorla kaçırdılar” oldu.Ahmet A. ve onunla birlikte Adana’ya gelen bir arkadaşı gözaltına alınırken, kaçırma olayına katılan diğer üç kişinin Adana’ya gelmeden ayrıldığı öğrenildi.

KAÇIRILDIM, ŞİKAYETÇİYİM"
Adana'nın Tufanbeyli Doğanbeyli Jandarma Komutanlığı'nda ifadesi alınan Feride Berşe ile kendisini kaçırdığını iddia ettiği 27 yaşındaki Ahmet A. Cumhuriyet Savcılığı'na getirildi. Tufanbeyli İlçesi'ne gelen arkadaşlarının destek olduğu Feride Berşe, ilk önce savcıya yaşadığı olaylar hakkında ifade verdi. Genç kız, zorla kaçırıldığını, Ahmet A.'dan şikayetçi olduğunu söyledi.
Adliye çıkışında DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Feride Berşe, "Şu anda konuşacak halde değilim. Psikolojim çok uygun değil" dedi.

"ANNEMİN ELİNİ ÖPMEYE GETİRDİM"

Ardından da Ahmet A., ile kendisine yardım ettiği ileri sürülen yeğeni Savaş Ö.'nün ifadeleri alındı. Ahmet A., Feride ile 4 yıldır arkadaş olarak konuştuklarını son 2 yıldır da sevgili olduklarını ileri sürdü. DHA muhabirinin telefonla konuştuğu Ahmet A., olayı şöyle anlattı:
"Feride'nin ağabeyi Murat Berşe de çok samimi arkadaşım. Bu nedenle Feride ile sevgili olduğumuzu kimse bilmiyordu. 15 gün önce büyük ablası Düriye'ye söyledim. Çünkü askerde olan Murat, terhis olup gelecekti, arkasından iş çevirdiğimi düşünmesin istedim. Feride ile evlenmek istiyordum. Ancak ablası ilişkimizi öğrenince baskı yaptı ayrıldık, 15 gün önce. Olaydan bir iki gün önce Feride mesaj attı hatırımı sordu. Ardından da Derya ablası aradı, Feride'nin paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de eski günlerin hatırına 100 TL gönderdim. O sırada Marmaris'te yeğenim Savaş ile tatil yapıyorduk. Muğla'ya geçtiğimizde bir kafede karşılaştık. Sohbet ettik, otomobilde bana 'Ne olacak bu halimiz' dedi. Ben de 'Ya sevginin arkasında duracaksın evleneceğiz. Ya da bitecek ben ağabeyin Murat'ın arkasından iş çeviren biri olarak bilinmek istemiyorum' dedim. O da 'Daha senin aileni tanımıyorum' dedi. Ben de 'gidelim tanış' dedim. O da kabul edince Adana'ya doğru yola çıktı. Konya civarında arkadaşlarıyla mesajlaştı, sonra onlar kaçırıldığını iddia etmiş. Biz Adana'ya geldik. Bu sırada Murat öğrenmiş ilişkimizi onun baskısıyla kaçırıldığını iddia etti. Aslında annemin elini öpmek tanışmak için Adana'ya geldik. Ne olacak bilmiyorum."
Ahmet A.'nın Tufanbeyli İlçesi'nin Güzeller Mahallesi muhtarı olan ağabeyi Ömer Aydın, yaşananlara tanıklık ettiğini, kardeşi ile Feride'nin Tufanbeyli'ye gelmesini sağladığını söyledi. Feride'nin kaçırıldığı iddia edildikten sonra ağabeyi Murat ile telefonla konuştuğunu belirten Ömer A., "O da gelin isteyin, burada nişan düğün ne yapılacaksa yapalım dedi. Sonra Feride'ye şikayetçi olacaksın diye baskı yapmış. Bu yüzden Feride kaçırıldığını iddia etti" dedi.


İNŞAAT İŞİ YAPIYORLAR

Kardeşi Ahmet'in inşaat işçisi olmadığını, inşaat taşeronluğu yapan diğer kardeşiyle birlikte İzmir'de vinç operatörü olarak çalıştığını belirten muhtar Ömer A., "Diğer kardeşim Faruk, İzmir'de Feride Berşe ile komşu evlerde oturuyor. Kardeşim Ahmet de, bu evde kalıyor. Ahmet, kendilerine ait olan 380 bin lira değerindeki vinç kullanıyor. İzmir'de iki kardeş ortak inşaat işi yapıyor" diye konuştu.

MAHKEMEYE SEVKEDİLDİ
Savcılıkta ifadelerin alınmasının ardından Ahmet A. ile Savaş Ö., tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedildi.

 

ÜNİVERSİTELİ KADINLARDAN FERİDE İÇİN YÜRÜYÜŞ

Öte yandan 'Üniversiteli Kadın Kolektifi" üyesi bir grup, Muğla'da Perşembe günü Ahmet A. tarafından kaçırıldıktan sonra dün gece bulunan üyeleri Feride Berşe için Taksim Tünel'den Galatasaray Meydanı'na kadar bir yürüyüş yaptılar.Yürüyüş sonrası açıklama yapan grup, “Bir gün boyunca Türkiye'nin dört bir yanında binlerce insanın adeta seferberlik  ilan ederek, dayanışmayı büyütmesi sonuç vermiş ve bir kadın arkadaşımız saldırganların elinden kurtarılmıştır" dedi.

Taksim Tünel'de buluşan Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi bir gurup,Feride Berşe'nin bulunması ve kaçıran Ahmet A.'nın gözaltına alınması üzerine Galatasaray Meydanı'na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi."Ferideyi bulduk kadınlar kazandı", “Tacizciye inat bu hayat bizim", “Katillere inat yaşasın hayat" sloganları eşliğinde yürüyen gurup, Galatasaray Meydanı'na geldiğinde bir basın açıklaması yaptı.Grup adına açıklamayı okuyan Gizem İnap, Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Feride Berşe'nin 20 Haziran gecesi kimliği belli kişiler tarafından kaçırıldığını hatırlatarak, “Zorla kaçırılan alıkonulan arkadaşımız kaçırıldığı andan itibaren bize ulaşmaya çalışmış ve yardım talebinde bulunmuştur" dedi.

'RIZASI VAR, KENDİ GİTMİŞTİR'

Açıklamada, karakola giden arkadaşlarının 'Rızası vardır, kendi gitmiştir' yanıtı ile karşılaştığını savunan İnap, “Arkadaşlarımızı oyalayan Muğla emniyeti, göz göre göre bir kadını daha ölüme terk etmiştir. Arkadaşlarımızın, sosyal medya üzerinden seferber olan binlerce insanın, avukalarımızın, milletvekillerinin uzun çabaları sonucu harekete geçmek zorunda kalan emniyet, arama çalışmalarına nihayet başlamış ve dün gece 04.00 sularında arkadaşımız Feride bulunmuş ve kaçıran kişi de Adana'da yakalanarak karakola götürülmüştür" dedi. 

'BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ' DİYEREK AYAĞA KALKTIK'

Bir gün boyunca tüm Türkiye'nin adeta seferberlik ilan ederek  dayanışmayı büyütmesi sonucu Feride'nin kurtarıldığını belirten İnep, “Bu kazanımın tek bir sebebi vardır; o da kadın dayanışması. Feride için ayağa kalkan binlerce insan, 'bir kişi daha eksilmeyeceğiz' diyerek vahşice katledilen kız kardeşlerimiz Özgecan ve Cansu için de sokağa çıkmıştır. Bugün buradayız çünkü Feride'yi kaçıran şahıs yıllarca onu taciz etmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Bugün buradayız çünkü Feride'nin yaşadıklarının hesabını soracağız. Saldırganların cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız ve sürecin takipçisi olacağız. Kadın düşmanlarından, erkeklere cesaret vererek iyi hal indirimlerine başvuranlardan hesap soracağız" dedi.Gurup, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.