Muhtaç olduğun zayıflatıcı, yağında!

ABD'li uzmanların araştırmasına göre vücuttaki kahverengi yağlar obeziteyi yenebilir. Yeni doğan bebeklerde bolca bulunan bu yağın yetişkinlerde kalorilerin yakılmasına yardım edeceği düşünülüyor

WASHINGTON - Obezitenin ilacı içimizde mi gizli? ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, evet. Vücutta bulunan kahverengi yağlar obeziteyle mücadele etkili olabilir. Harvard Üniversitesi’nden Dr. Ronald Kahn ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, yenidoğan bebeklerde fazla miktarda bulunan ve bebeklerin vücut ısılarını düzenlemeye yarayan kahverengi yağlar, yetişkinlerde kalorilerin yakılmasına, diyabet hastalığı ve aşırı kiloyla mücadeleye yardımcı olabilir.
1972 kişinin katıldığı araştırma, yetişkinlerde neredeyse yok olduğu düşünülen kahverengi yağların vücutta az miktarda da olsa bulunduğunu ve aktif kaldığını gösterdi. Uzmanlar kahverengi yağ, kandaki glikoz ve aşırı kilo seviyesinde de yaşa göre önemli farklılıklar bulunduğunu gördü. Sonuçlara göre gençlerin, az kiloluların ve kadınların kahverengi yağ oranı daha fazla.
Uzmanlar bu yağın kışın, hava soğuk olduğunda daha aktif olduğunu ve ısı üretmek için kalori yaktığını vurguluyor. Dr. Kahn, kahverengi yağın, kanındaki glikoz seviyesi normal olan zayıf yetişkinlerde daha fazla, aşırı kilolulardaysa daha az olduğunu söylüyor. 

Sıcakta değil soğukta yanıyor

Tomografinin sadece belli büyüklükte ve faaliyetteki kahverengi yağ hücreleri gruplarını saptayabilmesi nedeniyle bu araştırmadaki verilerin tahmini olduğunu söyleyen Dr. Kahn, gelişmiş görüntüleme yöntemleriyle, gelecekte, kahverengi yağ oranı ve işlevini daha iyi saptamayı umduklarını belirtiyor. Böylece bu yağın rolü daha iyi anlaşılabilecek ve aşırı kiloyla metabolizma bozukluklarının tedavisinde kullanılabilirliği araştırılacak.
Kahverengi yağlar, rengi normal yağ dokusundan daha koyu olduğu için bu şekilde adlandırılıyor. Uzmanlara göre kadınlarda bulunma oranı yüzde 7.5, erkeklerdeyse yüzde 3’ün üstünde. Cinsiyetler arası farkın sebebi de metabolizma. Kadın vücudu erkek vücudundan daha fazla yağ hücresi içerdiği için, yağ yakma hız ve oranı da farklı oluyor.
Kahverengi yağların sanıldığı gibi sıcak değil soğuk havada yandığını belirten Dr. Leslie P. Kozak ise ‘Yediğimi yakarım ve kilo almam’ mitinin de yıkılacağını çünkü yağ yakma hızı ve oranının kişinin elinde olmadığının anlaşıldığını vurguluyor.
Bu akıl yürütmenin ancak vücuttaki kahverengi yağları harekete geçirecek bir ilaç üretildiğinde mümkün olabileceğini belirten Dr. Kozak, tüm dünyada hızla artan obezite ve bu hastalığa bağlı rahatsızlıkların engellenmesi için kahverengi yağ keşfinin önemli olduğunu söylüyor. 

En çok ense bölgesinde var

Kahverengi yağların vücutta en çok boynun arka tarafında, sırtla birleştiği noktada bulunması da araştırmacılar için sürpriz olmuş. Zira ekipteki uzmanlar bu çalışmadan önce, kahverengi yağların en çok omuz bölgesinde yoğunlaştığını düşünüyormuş.
Sonuçlara karşı çıkan İsveç’teki Stockholm Üniversitesi’nden Dr. Jan Nedergaard ise çalışmanın hayvanlarla yapılan deneylerde olumlu sonuç vermediğini belirterek kahverengi yağların, yağ yakma konusundaki işlevine bir süre daha şüpheyle yaklaşmak gerektiğini söylüyor. (aa, The New York Times)