Muhteşem kapanış konseri

Muhteşem kapanış konseri
Muhteşem kapanış konseri
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, sezonun son konserinde günümüzün en tanınmış ve önemli opera sanatçılarından Thomas Hampson'u ilk kez İstanbullu klasikseverlerle buluşturacak.

Kariyeri dünyadaki tüm genç müzisyenlerin rüyalarını süsleyecek başarılarla dolu olan ‘şarkıların elçisi’ Thomas Hampson, 23 Mayıs Perşembe akşamı İstanbullu dinleyicileriyle ilk kez buluşacak. Boston ve New York konserlerinin ardından Viyana’daki La Traviata temsilinden ayağının tozuyla İstanbul’a gelecek Thomas Hampson, sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO eşliğinde Mahler, Wagner, Verdi ve Massenet’nin operalarından aryalar seslendirecek.
ABD ve Avrupa ’da Wagner ve Verdi gibi dev opera bestecilerinin başyapıtlarındaki ses getiren rollerinin yanı sıra kendisi için bestelenmiş yapıtları seslendirmeye devam eden Amerikalı bariton, yakın zamanda Metropolitan Opera Guild tarafından ‘Met Mastersinger’ unvanıyla onurlandırıldı. Başta Leonard Bernstein olmak üzere Alan Gilbert, Mariss Jansons, Philippe Jordan gibi şeflerle birlikte çalışmış olan sanatçı, aynı zamanda Heidelberger Frühling Müzik Festivali’nin sanat yönetmenliğini üstlenerek genç sanatçıların yetişmesine de katkıda bulunuyor.
Geçtiğimiz sezon San Francisco, Zürih ve New York Metropolitan operalarında özellikle ‘Mathis der Maler’ ve ‘Macbeth’ ile harikalar yaratan Hampson, son dönemde Zubin Mehta yönetimindeki Münih ve İsrail Filarmoni, Christoph Eschenbach yönetimindeki National Symphony ve Gustave Dudamel yönetimindeki Los Angeles Filarmoni’nin de aralarında bulunduğu şef ve orkestralarla aynı sahneyi paylaştı.
Klasik ve çağdaş opera repertuarına olan hâkimiyeti ile tanınan Thomas Hampson, geçtiğimiz sezon 11 Eylül olayları anısına San Francisco Operası’nda ‘Heart of a Soldier’ın prömiyerinde rol almıştı. Alman romantik dönem şarkılarının en önemli yorumcularından biri kabul edilen Thomas Hampson, Amerikan Kongresi Kütüphanesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Song of America’ projesi nedeniyle “Amerikan şarkılarının elçisi” olarak anılıyor.
Kendini müzik aracılığıyla kültürlerarası diyalog geliştirmeye adayan Hampson’un 2011 yılında CNN’in ‘Fusion Journeys’ program dizisinde yayımlanan Güney Afrikalı müzik grubu Ladysmith Black Mambazo ile gerçekleştirdiği proje büyük ilgi görmüştü. Geçtiğimiz yıl ECHO Klassik tarafından ‘Yılın Şarkıcısı’ unvanına layık görülen ve 20 yıl içinde bu unvanı dördüncü kez alan ünlü baritonun diskografisinde pek çok Grammy, Edison ve Grand Prix du Disque ödülü bulunuyor.
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Thomas Hampson ile sezona veda edeceği konser 23 Mayıs 2013 Perşembe akşamı 20.00’de Lütfi Kırdar’da gerçekleştirilecek.
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konserlerinin biletleri tüm Biletix satış kanallarından temin edilebilir.