'Muhteşem Süleyman' ve 'Pargalı' develer

'Muhteşem Süleyman' ve 'Pargalı' develer
'Muhteşem Süleyman' ve 'Pargalı' develer
Aydın'da Muhteşem Yüzyıl'dan esinlenen iki yetiştirici, güreşçi develerine 'Muhteşem Süleyman' ve 'Pargalı' isimlerini verdi.

SÖKE - Ege ve Akdeniz bölgelerinin vazgeçilmezlerinden olan deve güreşleri, seyir keyfi ve mücadelelerin yanı sıra develere verilen isimlerle de dikkat çekiyor.

Yörük-Türkmen kültürü içinde önemli bir yere sahip olan deve güreşleri, düzenlendiği tarihlerde hem o ilçenin ekonomisine katkıda bulunuyor hem de izlemeye gidenlere keyifli bir gün yaşatıyor.

Geçmiş yıllarda eski Irak Devlet Başkanı ’Saddam’, ABD eski başkanlarından ’Clinton’ın isminin yanı sıra Fenerbahçeli eski futbolcu ’Alex’, dizi filmler ve kahramanları ’Muro’, ’Çatlı’, ’Deli Yürek’ ve ’Miroğlu’ deve güreşi meraklılarının hafızasından çıkmazken, şimdi de Aydın Yenipazar’dan ’Muhteşem Süleyman’ ve Germencik’ten ’Pargalı’ adlı güreşçi develer isimleriyle dikkat çekiyor.

Bölgede adlarıyla dikkat çeken develerden bazılarının isimleri şöyle:

"Muro (Çan), Külhanbey (Ezine), Yarım Dünya (Bayramiç), Çılgın Nehir, Faytoncu, Çılgın Eylül , Çılgın Hasan (Burhaniye), Çatlı (Ulucak), Çapkın (Bağyurdu), Ege Yıldızı (Turgutlu), Altınayar (Ödemiş), Gökçen Efe (Tire), Pargalı (Germencik), Savanora, Dellan, Kara Murat (Söke), Şafak Yıldızı (Kuşadası), Şimal Yıldızı (Germencik), Büyük Atinalı (Bağarası), Baybora, Muhteşem Süleyman (Yenipazar), Tuana, Sarızeybek (Yatağan), Yörükbeyi (Kumluca), Pulluk, Kadıbey (Aydın), Çılgın Arap (Demre), Alın Teri (Çan) ve Gelidonya (Bodrum)."

DHA - Necati MALDAR


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Akdeniz

  ,

  Dünya

  ,

  Irak

  ,

  Aydın

  ,

  Ege

  ,

  Bodrum

  ,

  eylül

  ,

  dizi

  ,

  ödemiş