Muhteşem Yüzyıl 'dalya' dedi

Muhteşem Yüzyıl 'dalya' dedi
Muhteşem Yüzyıl 'dalya' dedi
Ekranların en çok izlenen dizilerinden biri olan Muhteşem Yüzyıl, bu akşam 100. bölümüyle ekrana gelecek. Dizi, yayına girdiği günden bugüne kadar imza attıklarıyla pek çok rekorun sahibi oldu.

Ekranların en çok izlenen dizilerinden biri olan Muhteşem Yüzyıl, bu akşam 100. bölümüyle ekrana geliyor. Türkiye ’de ve dünyanın 40’ı aşkın ülkesinde 200 milyon kişi tarafından takip edilen dizi, yayına girdiği günden bu güne kadar pek çok rekor kırdı, Türk televizyon tarihinin en büyük prodüksiyonlu projesi olmayı başardı.

30 bin metre dekor kumaşı!

Dizi, şimdiye kadar 4000 metrekare alanda 23 ana mekânın yanı sıra 100. bölüme kadar sanat ekibi tarafından değiştirilen 500 mekan olarak yansıdı. Harici mekânlarda 1000 metrekarelik alana bahçe, 1500 metrekarelik alana 1 kadırga ve 1 güverte yapıldı.

Her bölüm için görev alan 15 kişilik dekor ekibinin yanı sıra yeni dekorlar için ayrı ekipler kuruldu. Sadece ana dekorların ana hatlarının kurulması için 6 ton dekor boyası, 30 bin metre dekor kumaşı kullanıldı.

Yıldızlar geçidi


Muhteşem Yüzyıl dizisi başlangıçtaki güçlü kadrosunun yanı sıra Türkiye’nin pek çok ünlü oyuncusunu da misafir etti. Muhteşem Yüzyıl’ın geçmiş bölümlerinde yer alan Okan Yalabık, Nebahat Çehre, Engin Günaydın gibi isimlerin yanı sıra Cansu Dere, Melisa Sözen, Bergüzar Korel, Hümeyra, Gürkan Uygun, Büşra Pekin, Yıldız Kültür, İlker Aksum gibi pek çok oyuncu da konuk oldu. Dizi için sadece savaş sahnelerinde şimdiye kadar yaklaşık beş bin yardımcı oyuncuya rol verildi.

Kostümler de muhteşemdi

Kostümleriyle de büyük beğeni toplayan dizi için 25 kişilik tasarım ve terzi ekibi 100. Bölüme kadar ana karakterler için 2500 kostümün dikiminde, 15 bin metre kostüm kullanıldı. Dizi için ayrıca bin adet kavuk ve taç üretildi.

100. bölüm için oyuncular ne dedi?

Halit Ergenç: 100 bölüm içerisinde çok büyük zevk aldım çalışırken benim için hayatımdaki en önemli en değerli şeylerden birisi oldu. 100 bölüm çekiyor olmakta gerçekten heyecan verici hele ki hikayenin henüz daha gelişme bölümündeyken çünkü aslında 100. bölümünden sonra olacak olaylar. Osmanlı imparatorluğunun gidişatını ve sonraki çağlarda hangi pozisyonda olacağını çok belirlemiş. Bundan sonra gerçekten çok heyecanlı izlemesi çok zevkli sahneler ve bölümler çekeceğimize inanıyorum ayrıca bunun içinde 100 bölümden sonra ne olacağı ile ilgili büyük heyecan içerisindeyim. Çok mutluyum seyirciler büyük bir beğeniyle takip ediyorlar. Umarım sonuna kadar onların beğenilerin en üst seviyede tutak çalışmaya devam ederiz.

Tuncel Kurtiz: Bütün yapım ekibi olsun reji ekibi oyuncu arkadaşlarla bir uyum içinde bu noktaya geldik. Hepsini kutluyorum gerçekten günümüzde zor yapılan prodüksiyonlardan bir tanesini devam ettiriyoruz. Bunu da seyircimizle dünyadaki seyircimizle de kanıtladık galiba. Tekrar tekrar söylemek istiyorum bu diziyle de bir belgesel yapmıyoruz tabi ama gene de tarihsel bir perspektifimiz var. Ben Ebu Suud efendiyi oynarken, Ebu Suud’un bütün kitaplarını okumaya fetvalarını okumaya, tarihini okumaya anlamaya çalıştım. Yazar ekibi de herhalde elinden gelen yapıyor ve tarihe de bir gönderme yapabiliyoruz ve tarihi bir şekilde tekrarlamaya ya da anlatmaya bazı taraflarıyla da tarihi aksettirmeye de çalıştık galiba. 100.yaşını kutluyorum Muhteşem Süleyman’ın.

Mehmet Günsür: Valla bir kere 100. bölüme gelmiş olmam böyle bir işte çok önemli bir şey diye düşünüyorum. Tüm bu diziyi seyreden dünyadaki herkes için. Hikayemiz uzun yılları kapsadığı için daha önümüzde çok güzel hikayeler, bölüm var. Bu işin parçası olduğum için gerçekten çok mutluyum. Herkesi emeği geçen herkesi bütün oyuncuları bugüne kadar gelip gitmiş olan gönülden tebrik ederim. Herkesin ellerine sağlık.

Meryem Uzerli: Yani 100 bölüm tabii ki acayip bir şey. Ve tabii ki bu beni çok mutlu yapıyor ve bana güçlü bir his hissettiriyor. Bir kaç oyuncular geldiler gittiler ama tek yani her oyuncuya eline sağlık söylemek istiyorum. Çünkü acayip iyi oyuncular bu dizide çalışıyorlar. Ve ben gurur duyuyorum. Biz çok iyi bir kadroyuz, çok kaliteli çok güzel bir proje içerisindeyim ve onun farkındayım. Tabii ki bazı zor anlar var, bazı güzel anlar var. Hayat işte 100 bölüm 100 tane farklı duyguları. ve daha fazla yani 200, 500, 1000 tane farklı duygular bugüne kadar canlandırdım. Herkese teşekkür etmek istiyorum.

Pelin Karahan: Benim için oturmuş devam eden bir işe girmek ilk başta biraz sıkıntılıydı, biraz korkularım vardı alışabilir miyim diye ama iki bölüm içinde hemen kendimi çok alışmış bir şekilde bu ekip içinde sanki çok uzun zamandır ta ilk başından beri birlikteymiş gibi hissettim. şimdi bakıyoruz 100. bölüm olmuş. tabiki diğer için başından beri olanlar ve tüm ekip için çok farklı duygular vardır. ben de ama bu ekipten biri gibi hissediyorum kendimi çünkü bu ekipten biri oldum artık. 100.bölümü çekmek böyle kaliteli bir iş için Türkiye şartlarında gerçekten çok güzel.