Müjde! Facebook sosyalleştiriyor

Müjde! Facebook sosyalleştiriyor
Müjde! Facebook sosyalleştiriyor
Yaygın kanı Facebook'un kişisel bağları zayıflattığıydı, araştırma tersini gösterdi

Dünyada hızla yaygınlaşan ve üye sayısı 500 milyonu aşan Facebook konusunda, kullanıcıları üzerinde olumsuz etkileri olacağı yönünde kaygılar vardı. Ancak ABD’nin Teksas Üniversitesi araştırmacıları farklı bir sonuca ulaştı.
Araştırmanın başkanı ve radyo, TV, sinema uzmanı Doç. Craig Watkins, “Bulgular Facebook’un arkadaşlar, aile ve meslektaşlar arasındaki yüz yüze etkileşimin yerini almadığını gösteriyor. Sosyal medyanın arkadaşlığın, yakınlığın ve toplumsallığın yeni ifade şekline zemin sağladığına ilişkin yeterli gösterge var” diyor. 

Kadın için temas, erkek için işlev önde
Uzmanlar üniversite öğrencisi veya yeni mezun 900 kişiye, Facebook’ta nasıl ve kimlerle temasa geçtiğini sordu. Birden çok şıkka yanıt verebilen kullanıcılar yüzde 60’tan fazla oranda durum güncellemesini, yüzde 60 kendi profillerine yorum yazmayı, yüzde 49 mesaj yollayıp arkadaşlarına yorum yazmayı tercih ettiğini söyledi.
Watkins’e göre kadınlar Facebook’u daha çok karşılıklı temas için, sevecen bir içerikle kullanma eğiliminde. Erkek içinse fonksiyonellik önde. Örneğin bir kadın daha çok arkadaşlarıyla bir aradaki resimlerini, erkeklerse hobileriyle ilgili resimlerini, siyasetle veya popüler kültürle ilgili linkleri koyuyor.
Facebook’un, ‘Farklı tüm ağ ve sosyal sahneleri bir araya getirdiğini’ belirten Watkins, “Kendimizi arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza veya ailemize farklı yollarla sunabiliyoruz. Facebook faaliyeti tek tip değil. Sürekli evrimleşiyor, sürekli bir akışkanlık halinde” diyor.


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  Sinema

  ,

  yorum