Müjde... Pandalar kurtuluyor!

Müjde... Pandalar kurtuluyor!
Müjde... Pandalar kurtuluyor!
Bir süredir çoğalamıyor diye dertlendiğimiz pandaların kaderi 'inceden' değişmeye başladı. Laboratuvar ortamında olsa da Çin'in Sichuan eyaletinin Ya'an kentindeki Dev Panda Yetiştirme Merkezi'nde dünyaya gelen 10 dev panda yavrusu geçtiğimiz günlerde ilk kez gün yüzüne çıkarıldı. Bu bir rekor ve birçok canlı neslinin devamı için de bir umut.

RADİKAL  - Bilim dünyası pandaların cinsel hayatını canlandırmak için bugüne kadar neler denedi neler. Afrodizyak niteliği taşıyan besinler mi dersiniz, daha fazla fizik egzersizi mi dersiniz… Hatta bir ara viagraya kadar uzandı. Ama nafile. Ne yaptılarsa olmadı. Sanki artık bu dünyaya çocuk getirmek istemediklerinden bu işlerden ellerini ayaklarını çekmiş gibiydiler.  Hürriyet Pazar’dan Yücel Sönmez’in haberine göre, hal böyle olunca bilim insanları da çareyi ‘‘in vitro’’, yani laboratuvar yönteminde buldu. Çin Doğal Yaşamı Koruma ve Araştırma Merkezi’nin Hayvan İdaresi Bölümü’nün Başkan Yardımcısı Luo Bo’ya göre bu yıl doğan panda yavrusu sayısında, özellikle de ikizler açısından (tam yedi çift dünyaya geldi) bir patlama yaşandı. Bu rakam bir yıl içinde doğan en fazla ikiz sayısına tekabül ediyor. Yetiştirme merkezlerinde doğan ikiz yavruların yaşama şansı doğadakilere göre çok daha fazla zira anne pandalar genellikle yavrulardan sadece birini emziriyor ve diğeri büyük ihtimalle yaşamını yitiriyor.

Logosu da panda olan WWF-Türkiye’ye 20 lira bağış yaparak siz de panda evlat edinebilirsiniz. Burada biriken para pandaların ve onların yaşam alanlarının korunması için kullanılıyor.

AMAN 41 KERE MAŞALLAH

Bu 10 yavrunun kıymeti çok büyük. 2003’te dünyada bin 596 panda vardı. Çin’de yapılan Dördüncü Ulusal Panda Araştırması’nın sonuçlarına göre bu sayı bin 864’e çıktı ve pandaların yaşadığı alan da genişledi. Pandalar artık 2 milyon 577 bin hektarlık bir alanda yaşıyor.

Dünyanın bu son derece uysal ve sevimli canlılarla daha güzel olması bir yana, pandalar tohumların yayılması ve bitki örtüsünün büyümesine büyük katkı sağlıyor. Yani Çin’deki bambu ormanlarının varlığı açısından hayati öneme sahip. Özetle ormanın onlara, onların ormana ihtiyacı var. Nesli tehlike altındaki panda nüfusu, koruma çalışmalarının da katkısıyla son 10 yılda yüzde 16,8 oranında arttı.

Pandada çocuk, devede hendek atlama

Yakın zamana kadar neden cinsel açıdan yalnızlığı tercih ettiklerini düşündüğümüz ama daha bulamadığımız pandalar bu bakımdan biraz garip. Aslında tek sorun pandaların libidolarının düşük olması değil. Dişi pandaların yumurtlama dönemi Mart sonu ile mayıs başında, sadece birkaç gün. Üstelik bu dönem dişilerin “Aman herif… Başım ağrıyor” deyip naz niyaz ettikleri bir dönemi. Yani çiftleşme ihtimalleri maalesef çok az. Diyelim ki her şey yolunda gitti ve dişinin yumurtaları olgunlaştı. O birkaç gün içinde samanlıktaki iğneye, yani bir erkeğe de denk geldi. Erkek de üstelik ormanın Braad Pitt’i çıktı ve dişinin gönlünü fethetti. Yine de zor. Çünkü araştırmalar erkek pandaların da yüzde 90’ına yakının iktidarsız olduğunu gösteriyor. Üstelik erkeklerin de seksle arası pek de iyi değil.

BİRÇOK CANLI İÇİN UMUT

Bütün bu bilimsel çalışmalar birçok canlı için de umut kaynağı. Zire her 13 dakikada bir canlı türü yok oluyor. Hatta bugünlerde dünya doğa koruma çevrelerinde ‘Mamut’ gibi geçmişte yaşamış ve yok olmuş bir takım canlıların tekrar hayata döndürülmesinin etik tartışmaları yapılıyor. Çünkü bilim artık bu noktalara varmış durumda. Varılan ortak noktalardan biri ise sadece canlıyı yaşatmanın değil onun doğal ortamını yaşatmanın da önemli olduğu.

PANDALAR HAKKINDA

  • 2 yılda 1 yavru: Pandaların üreme hızı
  • 5,5 6,5 yıl: Cinsel olgunluğa ulaşma süresi
  • 90-130 gram: Yeni doğmuş pandanın ağırlığı
  • 30 yıl: Esaret altında yaşama süresi
  • 14-20 yıl: Doğada yaşama süresi
  • 20 Saniye: Ortalama çiftleşme süresi
  • 67: Pandaların yaşadığı korunan alan

Bebek pandalar görücüye çıktı