Mülteci temalı moda fotoğrafı olur mu?

Mülteci temalı moda fotoğrafı olur mu?
Mülteci temalı moda fotoğrafı olur mu?
Mülteci temalı bir moda çekimi yapan Macar fotoğrafçı "Soruna dikkat çekmek" istediğini söylerken, sosyal medyada 'seksi mülteci kadın' vurgulu fotoğraflara 'hastalıklı' yorumu yapıldı...

Dikenli sınır tellerinin kenarında seksi moda pozları veren genç bir kadın . Kah önü açık gömleğiyle göğüs dekoltesi veriyor, saçlarını örten örtüsü, eliyle tellere dayanmış ‘selfie’ çekiyor. Üzerinde tasarım kıyafetle olan kadın, bir başka karede ise bir güvenlik gücü tarafından sürükleniyor…

Fotoğraflar bir çok yönüyle son ayların sıcak gündemi mültecileri anımsatsa da fotoğraf için seksi pozlar veren kadın bir model. Fotoğraflar da bir moda çekiminden. Bağımsız bir Macar fotoğrafçı olan Norbert Baksa tarafından kurgulanan bu moda çekimi sosyal medyada tepki topladı. Mültecilerin yaşadıklarını bu şekilde, güzel ve seksi bir kadınla moda çekimi yaparak temsil eden fotoğrafçının çalışması ‘hastalıklı’ olarak yorumlandı. Baksa ise fotoğrafların, mültecilerin medyadaki temsil edilme durumunun karmaşıklığına vurgu yapmak istediğini ve kadını da “içinde bulunduğu koşullara rağmen” güzel olarak göstermek istediğini söyledi.


'İNSANLARIN DİKKATİNİ ÇEKMEK İSTEDİK'

Daha önce Cosmopolitan ve FHM gibi dergiler için de çekim yapan Norbert’in bu çekiminin ismi ‘Der Migrant’ (Göçmen). Çekimlerde poz veren model Monika Jablonczky tel örgülerin yanında Chanel kılıfındaki akıllı telefonuyla selfie çekiyor, topukluların üstünde görülüyor ve karelerin bir kısmında bir sınır polisi tarafından sürükleniyor.


The Daily Mail’e konuşan Baksa, “Fotoğrafların, bu kötü durumu çekici bir şeymiş gibi göstermek gibi bir niyeti yok. Aksine probleme dikkat çekip insanların bunun üzerine düşünmesini sağlamayı amaçlıyor. Dünyanın her yerinden sanatçılar var olan problemlere şaşırtıcı enstalasyonlar ve resimlerle dikkat çeker” dedi. Norbert bu çekimle kimseyi incitmek istemediklerini, herhangi bir şeyin yanında ya da karşısında durmadıklarını da söyledi. 


Geçen hafta, fotoğrafçının da memleketi olan Macaristan, ülkeye mültecilerin kaçak girişini önlemek için Hırvatistan’la ortak sınırına tel çit çekmeye başlamıştı.Sosyal medyada moda çekimini hastalıklı bulanlar olduğu kadar, fotoğrafçının farkındalık yaratmak istediğini yazanlar da oldu.

(The Daily Mail)