Mültecilerden geriye kalan can yelekleri ile barış mesajı verdiler

Mültecilerden geriye kalan can yelekleri ile barış mesajı verdiler
Mültecilerden geriye kalan can yelekleri ile barış mesajı verdiler
Mültecilerle çalışan yardım gruplarının gönüllüleri, Yunanistan'ın Midilli Adası'nda, onlardan geriye kalan can yeleklerini kullanarak bir barış sembolü oluşturdu. Kullanılan can yeleklerinin sahipleri arasında adaya ulaşıp yeni hayatlarına doğru yola çıkmış olanlar da var, adaya hiç ulaşamayanlar da...

RADİKAL - Greenpeace, Sınır Tanımayan Doktorlar ve diğer grupların gönüllü üyeleri yeni yılın ilk gününde bir araya gelerek, Midilli Adası’nda mültecilerden geriye kalan can yeleklerini topladı. Toplanan 3000 bin yelekten oluşturulan barış işaretinin oluşturulma evresi kamera ile kayıt altına alındı.

Greenpeace’in yaptığı açıklamada, binlerce mülteciden geriye kalan bu can yeleklerinin tehlikenin sessiz hatırlatıcısı ve hala pek çok insanın güvenle adaya gelmeye çalıştığının hatırlatıcısı olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada, can yeleklerinin arasında yola çıkmış ancak hiçbir zaman adaya varamamış mültecilerin yeleklerinin olduğunun da altı çizildi.

100 gönüllünün topladığı 3000 can yeleğinden oluşturulan barış sembolü ulusal basında yer buldu. Greenpeace yaptığı açıklamada kış aylarında adaya gelmeye çalışan mülteci sayısında belirgin bir düşüş gözlemlediklerini söylese de, yalnızca Aralık ayında 3000 kişinin Middili’ye ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

Aynı açıklamada 2015 senesinde Avrupa’ya ulaşmak için Akdeniz’i geçmeye çalışan 3.700 mültecinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

 

100 volunteers, 3000 life jackets. One message.

On the first day of the new year, more than 100 volunteers from Greenpeace, MSF and other organisations used 3000 discarded refugee life jackets to form one simple message to the world.Peace and #safepassage to all in 2016

Posted by Greenpeace International on Sunday, January 3, 2016