Multivitamin kullanımından fayda yok!

WASHINGTON - ABD, Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi tarafından, 50-79 yaşlarında 161 bin 808 kadınla yapılan araştırmaya göre, multivitamin kullanımı kadınların menopoz sonrasında kanser olmasını ya da kalp hastalıklarıyla karşılaşmasını engellemiyor. Çalışmaya göre, multivitamin kullanımıyla kanser, kalp hastalıkları ya da ölüm arasında bağlantı bulunamadı. 
Yüzde 41’i 15 yıl düzenli vitamin kullanmış kadınlarda 10 bin kanser, 9 bin kalp, 10 bin de ölüm vakası görüldü ve vitamin alanlarla almayanlar arasında hastalık ve ölümler açısından fark olmadığı saptandı. Yeshiva Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sylvia Wassertheil-Smoller, “Bulgularımıza göre, burada tanımlanan kadın tipine giriyorsanız ve iyi besleniyorsanız, multivitamin almanıza gerek yok” dedi.
Kadınlarda vitamin kullanımı erkeklerden yaygın. Ayrıca 30 yaşından sonra, vitamin kullanan kadın oranı artıyor. Türkiye’de vitamin hapları üç yıl önce en çok kullanılan ilaçlar listesinde altıncı sıraya yükselmişti. ABD’lilerin de yarısı vitamin takviyesi alıyor. (afp, aa)