Mumyalanmış dev kaplumbağa

Mumyalanmış dev kaplumbağa
Mumyalanmış dev kaplumbağa
1997 yılında Marmara Denizi'nde avlanırken ağlarına takılarak ölen 2 metre boyunda, 360 kilogram ağırlığındaki mumyalanmış dev kaplumbağa ilgi görüyor

Ahmet ERTAN

EDREMİT- Balıkesir 'in Burhaniye İlçesi’ndeki balıkçıların, 1997 yılında Marmara Denizi’nde avlanırken ağlarına takılarak ölen 2 metre boyunda, 360 kilogram ağırlığındaki mumyalanmış dev kaplumbağa, Edremit İlçesi'ne bağlı Tahtakuşlar Köyü'ndeki özel müzede sergileniyor. Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi içinde yer alan Deniz Canlıları Galerisi'ndeki dev kaplumbağa büyük ilgi görüyor.

Müzenin kurucusu ve müdürü emekli öğretmen Alibey Kudar, sayıları her geçen gün azalan balık türleri ve deniz canlılarının gelecek nesiller tarafından görülmesi için Deniz Canlıları Galerisi oluşturduklarını söyledi. Kudar, galeride, 365 kilo ağırlığında ve 2 metre 20 santim boyunda olan dünyanın 2'nci en büyük deniz kaplumbağasının yanı sıra mumyalanmış dev köpekbalıklarından orkinoslara, balon balıklarından ahtapotlara kadar yaklaşık 500 çeşit deniz canlısının yer aldığına dikkat çekti. Müzenin bölgeye düzenlenen turlarda en önemli ziyaret noktalarından biri haline geldiğini anlatan Alibey Kudar, “Ünü Türkiye sınırları dışına taşan müzemizi, yılda yaklaşık 200 bin kişi ziyaret ediyor. Müze sayesinde köyümüz, bir cazibe merkezi haline geldi” diye konuştu. (dha)


    ETİKETLER:

    Balıkesir