Münih yeni yıl öncesi tam bir şenlik alanı

Münih yeni yıl öncesi tam bir şenlik alanı
Münih yeni yıl öncesi tam bir şenlik alanı
Alp Dağları'nın eteklerinde, İsar Nehri'nin kıyısına kurulmuş Münih Almanya'nın en zarif kentlerinden. Münih'in göllerle çevrili çevresi de tam bir doğa cenneti.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Aralık ayında, yılbaşı öncesi gidecek farklı bir yer arıyorsanız listenize Münih’i alın derim. Birçoklarının “Nereden çıktı şimdi Münih” dediklerini duyar gibi oluyorum. Bir zamanlar tatil ve Avrupa sözcükleri yan yana geldiğinde kastedilen ya Paris ya Roma ya da Londra olurdu. Kayak içinse İsviçre ya da Fransız Alpler’e gidilirdi. Neyse ki sonra Viyana, Prag, Venedik ve Barselona gibi liste zenginleşmeye başladı.
Sanıyorum bu algıda en büyük etken 50 yıl önceki Türk-Alman İşçi Alımı anlaşması ve 31 Ekim 1961’den itibaren Sirkeci Garı’ndan Münih’e ardı ardına trenlerin kalkması. Öyle ya Almanya ’ya ancak işçiler giderdi. Bu kutuplaşmada tabii ki Almanların da payı büyüktü. Onlar da Türklere kötü davranan insanlar olarak ünlendiler. Zaten turist vizesi vermeye de hiç ir zaman çok istekli olmadılar...
Neyse ki yıllar içinde köprülerin ardından farklı sular da aktı. Onlar da biz de değiştik... Alp Dağları’nın eteklerinde, İsar Nehri’nin kıyısına kurulmuş Münih Almanya’nın en zarif kentlerinden biri benim için. Eski ve yeni uyum içinde yan yana. Tam bir yürüyüş kenti, görülebilecek çoğu yer trafiğe kapalı olan Marienplatz’da. Münih genellikle ‘October Fest/ Bira Festivali sırasında akla gelir ama sokak müzisyenleri, sanatçıları, sokakta satılan sıcak şarapları, sosisleri, zencefilli çörekleriyle Noel öncesi de tam bir şenlik alanı.
Münih’in Schwabing Bölgesi’ndeki özellikle sanatçıların, oyuncuların buluşma noktası olan Leopold-strasse’de dolaşıp ardından Englischer Garten’de nehir boyunca uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Üşüyüp bir kahve molası vermek istediğinizde önerim Odeonplatz Meydanı’nda bulunan Spatenhaus Oper Cafe. Unutulmaz iyi bir yemek derseniz önerim Kafer Schanke Restaurant. Ünlü şef Fritz Schilling’e ait Prinzregentenstrabe’deki restoran Bayvera mutfağından örnekler sunuyor. 

Bira-sosis-pretzel 
Münih’e gidip de Bavyera birası içmemek olmaz. Bölgedeki kanunlara göre biranın yapımında sadece arpa, su ve şerbetçiotu kullanılıyor. Weisbier ise arpa yerine buğday kullanılarak yapılan hafif gazlı bir bira çeşidi. Münih’te biranın olmazsa olmazları sosis, patates kızartması ve ilk kez bira fabrikaları tarafından biranın yanında yenmek için yapılan bir cins tuzlu simit pretzel. Tabii sosis deyip de geçmemek lazım. Weisswürste (beyaz sosis), bratwurts bölgeye özel çeşitler. 

Biraz da sanat 
Königsplatz yakınlarında Münih Sanat Bölgesi denilen Barer Strasse’de birbirine yakın üç müzeyi art arda dolaşmak mümkün. Alte Pinatkothek, Neue Pinakothek ve 2002 yılında açılan sanat ve tasarım müzesi Pinakothek der Moderne.

Göl kenarında yürüyüş
Münih’in göllerle çevrili çevresi de bir başka güzel, trenle ya da araba kiralayarak yaklaşık yarım saat içinde Ammersee’ye varırsınız. Bir diğer seçenek de Starnberger See ‘ye gitmek. Göl kıyısındaki kafelerde hayatınızın en keyifli elmalı keklerini (apfelkücherl, apfelstrudel) yiyeceğinizden eminim...