Murat Göğebakan'dan Erdoğan'a 'Uzun Adam' şarkısı

Murat Göğebakan'dan Erdoğan'a 'Uzun Adam' şarkısı
Murat Göğebakan'dan Erdoğan'a 'Uzun Adam' şarkısı
Şarkıcı Murat Göğebakan, Başbakan Erdoğan için "Uzun Adam" isimli bir şarkı yaptı. Göğebakan "Bir şey yapılması gerekiyordu. Çorbada tuz bulunması veya bir kıvılcım atılması... Bunun yapılması gerektiğine inandığımız için yaptık" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a, şarkıcı Uğur Işılak tarafından sözleri yeniden yazılan "Dombra"dan sonra Murat Göğebakan tarafından "Uzun Adam" şarkısı da hediye edildi.

Göğebakan, esere ilişkin, "Bir şey yapılması gerekiyordu. Çorbada tuz bulunması veya bir kıvılcım atılması... Bunun yapılması gerektiğine inandığımız için yaptık. Sadece sevdiğim bir abime destek vermek istedim başka da birşey değil" dedi.

Göğebakan yaptığı açıklamada, sözleri yapımcı ve yazar Feridun Özdemir'e, bestesi de kendisine ait eserin durup dururken oluşmadığını, ülke konjonktürünün bu şarkının yapılmasını hazırladığını söyledi.

Feridun Özdemir'in son gelişmelere olan tepkisinin de şarkının oluşum sürecine katkı sunduğunu dile getiren Göğebakan, "Bir şey yapılması gerekiyordu. Çorbada tuz bulunması veya bir kıvılcım atılması... Bunun yapılması gerektiğine inandığımız için yaptık" dedi.
Göğebakan, şarkının 1 Mart'ta AK Parti yetkililerine ulaştırıldığını, o andan itibaren güzel tepkiler aldıklarını kaydederek, insanların da bu kıvılcımı beklediğini aktardı.

Eser bittiğinde henüz ismini koymadıklarını, Ankara'ya giderken bu ismin konulmasına bizzat kendisinin karar verdiğini ifade eden Göğebakan, "Önemli olan emeklerdi. Herkes samimi bir şekilde çalıştı. Aranjöründen, bağlamaya kadar Türkiye'nin en iyileri olan arkadaşlarımızla hiçbir şeyden kaçınmadan en iyisinin olmasını istedik. Uzun Adam'a yakışacak ezgiler, vokaller yapılması gerekiyordu" ifadelerini kullandı.

"TALEP, AK PARTİ'DEN GELMEDİ"
Murat Göğebakan, Feridun Özdemir'in, eserin sözlerini Başbakan Erdoğan için yazdığını dile getirerek, kendisinin de 2002 yılında Erdoğan için eser yazdığını hatırlattı.

"AK Parti'den eserle alakalı bir talep gelmedi. 2002'de de bir talep yoktu. Sadece sevdiğim bir abim ısrar etmişti. Ülkenin son konjonktürüne karşılık sırtında su taşıyan bir karınca misali, bir şey yapmak istedik" diyen Göğebakan, eseri dinleyenlerin yüzde 80'inden olumlu tepki aldığını kaydetti.

Göğebakan, dostlarının yüzde 20'sinden de olumsuz tepkiler aldığını, bunun çok doğal olduğunu ifade ederek, önemli olanın "Türkiye'nin iyi olması, Mısır veya Ukrayna gibi dağılmaması" olduğunu söyledi.

Murat Göğebakan, "Şarkıyla ilgili bana olumlu yazan, yorum yapan yüzde 80 nasıl kardeşimse, eleştiren yüzde 20 de benim kardeşim. Onları da ben bağrıma basıyorum. Olması gereken ne ise o oldu. Hoş bir seda bırakmak istedik. Ben, koca kazanda bir damla suyum. Sadece sevdiğim bir abime destek vermek istedim başka da birşey değil" ifadelerini kullandı.

Göğebakan, eseri dinlediğinde Erdoğan'ın yanında bulunmadığını anlatarak, "Eserden haberi olunca kim yapmış diye sormuş. İsmim söylendiğinde 'O zaman kesin güzel olmuştur hemen gönderin' demiş. Kendisine eser gönderilip de dinledikten sonra çok beğenmiş. Ne Murat Göğebakan ne de Feridun Özdemir bu şarkıyı ticari bir beklentisi olmadan hediye etti. Bir meblağ karşılığı yapılmadı" diye konuştu.

"ELİMİZDEN GÜZELLİK ADINA GELENİ YAPTIK"
Şarkının sözlerini yazan Özdemir de 1994 yılında Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde seçim şarkısı olan "Tamam inşallah" eserinde emeği olduğunu belirterek, sonrasında da buna benzer çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Son günlerde ülkeyi seven insanları üzen ve sıkan bir tabloyla karşı karşıya kalındığını dile getiren Özdemir, "Sayın Başbakanın samimiyetine, gönlünün aklığına canı gönülden inanıyoruz. Biz de Hazreti İbrahim'in ateşine su taşıyan karınca misali elimizden ne gelir diye düşündük. Bu topraklar üzerinde, elinden güzellik adına yapabileceği ne geliyorsa yapmasını düşündüğümüz bu dönemde böyle bir hazırlık içerisine girdim" dedi.

Özdemir, şarkıyı bitirip son hale getirdikten sonra Ankara'ya giderek AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'ya ilettiklerini kaydetti. Soylu ve beraberindekilerin önce şaşırdıklarını, eseri dinledikten sonra çok beğendiklerini ve hemen Başbakan Erdoğan'a gönderdiklerini anlattı.

"UZUN ADAM"
Murat Göğebakan'ın, seslendirdiği şarkının sözleri şöyle:

"2002'de bir güneş doğdu/ Gülmeyen halkıma bir umut oldu./Gözleri yaman/Göğsünde iman,/Kimse görmedi böyle başbakan.../Sağlam irade,/ kocaman yürek,/Benim ülkeme böylesi gerek./ Recep Tayyip Erdoğan / Büyük usta Erdoğan/ Recep Tayyip Erdoğan/Ak gönüllü bir Uzun Adam/ Erdoğan Erdoğan/Seninleyiz biz her zaman/Yürüyoruz hiç durmadan/Yürektesin sen Tayyip Erdoğan..." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/117930811793087

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mesleğim davulculuktur.. - Sevgihortumu

  Geçimimi sahne alarak kazanırım. Arada bunun gibi solistler belediye konserlerine çağırır. bize verdikleri 500-1500 arası değişir ki ortalamanın üstünde bir rakamdır.. Kendi biletinizi sattığınız bir konserden bu kadar bütçe çıkaramazsınız. Ama ödeneği bol keseden bir belediye verince işler değişir. Solistler 10 binlerce lira alırlar konser başına.. kulise gelen olduğunda, protokolden birilerini gördüklerinde akılları şaşar.. Murat bey bu sene belediye piyasasına iddalı girmiş. Dur ben bağlamacıyı bi yoklayayım..

  umut herkese lazım... - rafine vatandaş

  ne yaparsın, ancak böyle böyle belediye etkinliklerinde, iktidar destekli organizasyonlarda sahne alabiliyorlar. baksana bu iktidara arkasını dayayan minimum milyon dolardan kapı açıyor, bu eski şarkıcı arkadaş neden faydalanmasın.

  sarki - user389613

  Gülmeyen halkıma bir umut oldu-sulalesinin kalkinmasini group cok mesut olduk/Gözleri yaman - kimsenin gormedigi firsatlari paraya cevirmesini bildi/Göğsünde iman - din min dedi akceleri topladi/Kimse görmedi böyle başbakan-bu kadar yuzsuz ve piskini hic bir yerde yok/Sağlam irade-kasetle masetle yilmadi/ kocaman yürek-biz olsak yerin dibine girerdik ona komadi hic/Benim ülkeme böylesi gerek-Aziz Nesin dediydi, inanmadik vaktinde/ Büyük usta Erdoğan-Cepciler krali $10 milyonu az gordu/ Ak gönüllü bir Uzun Adam-yolsuzluklari siralasan upuzuuun bir liste olur/ Seninleyiz biz her zaman-ne desen yeriz cunku biz keriziz

  acaba_ - user389570

  Bu durumda sanat sanat için mi yoksa sanat Tayip için mi oluyor? Aydınlatırsanız...

  bir de_ - user389570

  Sadece uzun değil ki belli belirsiz bıyıklı adam:)

  Sevgi İnsanı! - orkun1964

  Kendine "sevgi insanı" lakabını alacaksın ve hep öyle anılmak isteyeceksin ama sonra ortada sövmedik, saymadık bir kişi bırakmayan birine methiyeler düzmeye kalkacaksın.... Ama normal, sürekli göğe bakınca insan yerde olanları görmüyor doğal olarak...

  ilkokul terk - firkateyn

  beklendiği gibi ilkokul düzeyini aratmayan sözlerden oluşan sanatçının ustalık eseri, keşke bir de yukarıdan aşağıya dizelerin ilk harfleri okunduğunda birşey daha olsaydı fena mı olurdu yani (mesela UZUN ADAM). çok mu şey istiyoruz şeycim. yoksa fevkalade bence. inanılmaz. mustafa topaloğlu da obama için yapmıştı unuutlmaz bi beste. böyle örneklerin artması güzel. neden güzelse. sanat işte.