Murathan Mungan'a GİO ödülü

Murathan Mungan'a GİO ödülü
Murathan Mungan'a GİO ödülü

Murathan Mungan a ödülünü Sevin Okyay takdim etti.

Giovanni Scognamillo'ya adanan GİO ödülleri, roman, öykü ve illüstrasyon dallarında verildi.

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin (FABİSAD) Giovanni Scognamillo’ya adadığı GİO ödülleri sahiplerini buldu. Önceki akşam İtalyan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende en iyi roman ödülünü; ‘Şairin Romanı’yla Murathan Mungan kazandı.
GİO Ödülleri ismini, 50 yılın üzerindeki gazetecilik, sinema yazarlığı ve araştırmacı yazarlık hayatında eserlerinin büyük bir bölümünü ülkemizde fantastik edebiyat, korku ve bilimkurgu gibi türlerin gelişimine adamış Giovanni Scognamillo’dan alıyor.
İlk GİO Ödülleri Töreni’ne katılım yoğundu. Giovanni Scognamillo’nun da geldiği törene edebiyat ve sanat dünyasından birçok önemli isim katıldı.
Yazar Gülşah Elikbank ve yazar Hamit Çağlar Özdağ’ın sunuculuğunu yaptığı törende ‘Şairin Romanı’yla Murathan Mungan en iyi roman ödülünü kazandı. Ödülü Murathan Mungan’a Sevin Okyay verdi.
Murathan Mungan ödülü kabul ederken daha önceki kitaplarında fantazya ve bilimkurgunun koridorlarında gezdiğini söyledi ve konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Sözlerimi kendime ait bir ejderha alıntısıyla bitirmek istiyorum. Hayal gücü olanlara, ejderhalara inananlara ve belki de bütün ötekilere seslenen, Eteğimdeki Taşlar’daki ‘Ejderhanın’ başlıklı şiirimde diyorum ki; ‘Ejderhanın üflediği kendi soluğu / Biz onu alev, ateş sanırız.”
Gülbike Berkkam’ın ‘Balanka Olmak’ isimli öyküsü, En İyi Öykü dalında birincilik ödülüne layık görülürken Mehmet Berk Yaltırık, Sevgi Saygı, Hakan Balcı ve Gürkan Uluçhan dereceye giren diğer isimler oldu. Gülbike Berkkam’ın ödülünü yazar Barış Müstecaplıoğlu verdi.
GİO Ödülleri’nin illüstrasyon dalında birincilik ödülü Mehmet Özen’in oldu. Dereceye giren diğer isimler ise Selçuk Koçman, Melih Yılmaz, Ömer Tunç ve Ahmet Oğuz Demir’di. İllüstrasyon kategorisinde çizimlerin Türkiye ’den çıkmış eserlerden esinlenmesi şart koşulmuştu. ‘Karabasan’dan esinlenen Mehmet Özen’in ödülünü ‘Karabasan’ın çizeri Yıldıray Çınar verdi.
2013’te roman, yayımlanmamış öykü ve illüstrasyon dallarında verilen GİO Ödülleri, TAV Havalimanları Holding ana sponsorluğunda düzenlendi. GİO Ödüllerine; Boğaziçi Mezunlar Derneği gümüş sponsor, Cohn&Wolfe basın sponsoru ve İtalyan Kültür Merkezi mekân işbirlikçisi olarak destek verdi.